sibche-blue-logo

گم شدن پاسپورت در سفر

چطور از پاسپورت مراقبت کنیم و اگر گم شد چه کنیم!؟

گم-شدن-پاسپورت

 

اگر بار اول خروج تان از کشور برای سفر را به خاطر بیاورید احتمالا توصیه ها و گوشزدهای دیگران در خصوص اهمیت پاسپورت را فراموش نمیکنید! پاسپورت تمام هویتی ست که شما بیرو از مرزهای کشورتان دارید و در واقع گم شدن آن مساوی است با یکی از بزرگترین دردسرهایی که میتوانید در طول خاطرات سفرتان به آن اشاره کنید! یک دوستی زمانی میگفت بهتر است خودت گم شوی ولی پاسپورتت نه! در واقع بدون پاسپورت شما فرقی با یک غریبه و یا یک مهاجر غیرقانونی ندارید. هر هتل و یا هاستلی برای اینکه به شما اجازه اقامت دهد به پاسپورت شما نیاز دارد و حتی بعضی از جاها بدون پاسپورت برای شما ارز هم تبدیل نمیکنند!

احتمالا توضیحات بالا برای درک عمق فاجعه در صورت نداشتن پاسپورت کافی باشد. اگر همچنان متقاعد نشده اید بایستی بدانید ممکن است مراکز درمانی و یا حتی ارگان های دولتی هم در صورت نبودن پاسپورت به داد شما نرسند. عملا شما قایق ران بی پارو در دریایی از مشکلات هستید که بایستی آن را هرطور شده حل کنید. ما در این مطلب قصد داریم در ابتدا به شما بگوییم بهتر است چطور از پاسپورت خود مراقبت کنید و سپس در صورت گم شدن پاسپورت بایستی چه اقداماتی را انجام دهید.

 

چطور پاسپورت را گم نکنیم!؟

ببینید قبل از هرچیز اگر مسافر کهنه کاری هستید و راه حل های خود را تابحال داشته اید آنها را حفظ کنید و اگر دوست دارید با ما هم در میان بگذارید. اما اگر کوله پشتی شما بوی تازگی میدهد و فکر میکنید که بایستی کمی پند بگیرید ادامه مطلب را بخوانید!

جای مشخصی برای پاسپورت داشته باشید.

ببینید در طول سفر، علاوه بر فرودگاه و در مرزها، جاهای دیگری هم هست که شما مجبور میشوید پاسپورت خود را نشان دهید. پس از حالا جای خاصی در کوله پشتی و یا کیف همراهتان داشته باشید که لازم نباشد هربار دنبال آن بگردید. در واقع وقتی شما هربار دنبال چیزی میگردید، به معنی این است که زیادی از جای آن و احتمالا وجود و یا عدم وجود آن مطلع نیستید. پس قبل از هرچیزی اهمیت پاسپورتتان را دوباره به یاد بیاورید و سعی کنید اینبار بیشتر در مورد آن دقیق باشید. بهتر است جایی که برای نگه داشتن پاسپورت انتخاب میکنید ترجیحا ضد آب باشد و در جیب مخفی باشد. دسترسی به آن مانند پولهایتان نه آنقدر آسان باشد که هرکسی بتواند آن را حدس بزند و نه آنقدر سخت که خودتان هم به خاطرتان نیاید کجا آن را گذاشته اید.

گم-شدن-پاسپورت

 

اگر کوله و چمدان بزرگی دارید نبایستی پاسپورت خود را همراه با آن به باربری تحویل دهید. بهتر است برای جابجایی پول و پاسپورت خود کوله کوچک و همراهی داشته باشید. در واقع اگر پاسپورت شما در چمدانتان به باربری رفت و بعدا خبری از چمدان نشد، شما مرتکب یکی از رایج ترین اشتباهات در زمینه گم کردن پاسپورت شده اید.

جلد اضافی برای پاسپورت

گم-شدن-پاسپورت

 

مدت اعتبار پاسپورت در ایران 5 سال است. پس اگر زیاد اهل سفر هستید بهتر است به فکر یک کاور مناسب برای آن باشید. هرچند که پاسپورت های معمولا جلد سختی دارند اما لازم است برای محافظت از آن از یک بدبیاری بدموقع یک کاور تهیه کنید.

از گذرنامه کپی تهیه کنید

این نکته از نان شب سفر هم واجب تر است. شما بایستی یک یا دو کپی از گذرنامه خود داشته باشید تا در صورت گم شدن بتوانید حقانیت حرف خود را ثابت کنید و برای دریافت دوباره آن اقدام کنید. همچنین خوب است یک اسکن از پاسپورت خود تهیه کنید به خود ایمیل کنید و یا در جایی که دسترسی به آن آسان است آپلود کنید و لینک آن را داشته باشید.

جیب داخلی!

گم-شدن-پاسپورت

 

این جیب داخلی کلا چیز خوبی ست! هم در خصوص جابجاکردن پول و هم پاسپورت بایستی بجای استفاده از جیب بیرونی از یک جیب داخلی کمک بگیرید. بایستی قبل از سفر به شکلی این جیب را در لباس همراه خود تعبیه کنید. همچنین داشتن کیف کمری هم گزینه خوبی ست. زیپ ها و جیب های این کیف ها در قسمت جلو و در جایی ست که شما به آن اشراف دارید.

گذرنامه را دست دیگران ندهید

از مسئول تور گرفته تا میزبان و یا هتل! پاسپورت شما هویت شماست و بایستی در دست خودتان باشد. یکی از دلایلی که میگوییم چند کپی از پاسپورت داشته باشید همین است. شما میتوانید در صورت لوزم به هتل و یا به مسئول تور کپی پاسپورت خود را نشان دهید و قرار نیست اصل آن را در اختیار کسی قرار دهید. (مگر اینکه مسئول تور پاسپورت همه را به همراه داشته باشید و مسئولیت آن را برای همه به عهده بگیرد)

 

حالا میرسیم به قسمت دوم مطلب و اینکه اگر پاسپورت خود را گم کردید بایستی چه کنید. در این مورد سعی شده آخرین قوانین و ملاحظات مربوط به این امر در نظر گرفته شود.

 

در صورت گم شدن پاسپورت چه کنیم؟

به پلیس محلی گزارش دهید

اولین اقدام شما بایستی طرح شکایت در پلیس محلی باشد. در واقع بایستی شکواییه با ذکر جزئیات و مشخصات شما و زمان و محل وقوع سرقت و یا گم شدن احتمالی باشد. داشتن این برگه در فرودگاه و در سفارت خانه کمک بسیاری به شما میکند. پس از پلیس بخواهید در صورت امکان یک نسخه از گزارش تنظیم شده را در اختیار شما قرار دهد. البته بایستی بدانید گم کردن پاسپورت چیز بسیار رایجی نیست و ممکن است در این خصوص پلیس محلی اطلاعات کمی داشته باشد و زیاد مایل به همکاری نباشد. مخصوصا زمانی که شما قادر نیستید به زبان آنها صحبت کنید. پس خونسردی خود را حفظ کنید و سعی کنید هر طور شده منظور خود را به آنها برسانید.

گم-شدن-پاسپورت

 

قبل از تنظیم گزارش بایستی چک کنید و ببینید چه چیزهای دیگری از شما سرقت شده و یا گم کرده اید. داشتن این برگه برای گرفتن خسارت از بیمه ها الزامی ست. پس یهتر است قبل از کامل شدن آن اطلاع دقیق از اتفاقی که افتاده داشته باشید و بدانید دارید برای گم شدن چه چیزهایی گزارش تهیه میکنید.

 

فورا به سفارت خانه و یا کنسول گری ایران بروید

اگر در پایتخت هستید که کار دشوار نیست، اما اگر دور از پایتخت کشوری هستید که به آن سفر کرده اید بایستی برنامه سفر را سریعا تغییر دهید و به سفارت برسید. هدف از اینکار اولا باطل کردن پاسپورت شماست تا فرد دیگری نتواند از آن سواستفاده کند. مورد بعدی دریافت گواهی ست که بتوانید با آن در فوردگاه و یا مرز پلیس را متقاعد کنید که شما پاسپورت خود را گم کرده اید.

گم-شدن-پاسپورت

 

اصولا بایستی بدانید برگه شکواییه ارزش چندانی ندارد. علی الخصوص اگر قرار باشد از فرودگاه عبور کنید بایستی بدانید شانس بسیار کمی دارید. اما خب به هرحال ممکن است شما قبل از پرواز پاسپورت خود را گم کنید و فرصتی برای رفتن به سفارتخانه نداشته باشید. پس سعی کنید حداقل مشخصات و اطلاعات تماس پلیس محلی که برای شما گزارش را تنظیم کرده یادداشت کنید.

 

بعد از بازگشت به ایران

در فرودگاه و قبل از ورد به ایران به شما برگه عبوری میدهند. با تحویل این برگه عبور و گرفتن رسید میتوانید به پلیس +10 مراجعه کرده و درخواست گذرنامه جدید کنید. بایستی بدانید پروسه صدور این گذرنامه کم نیست و شاید چیز حدود 6 ماه طول بکشد. همه اینها در کنار شما بایستی به شما دوباره یادآوری کند که گم شدن پاسپورت میتواند چه دردسرهایی را برای شما به همراه داشتهی باشد.

نکته ای دیگر هم هست و آن اینکه اگر قبل از شش ماه انتظار برای صدور گذرنامه جدید نوبت حج و یا مثلا دعوتنامه از دانشگاه و یا پذریش خارج از کشوری داشتید میتوانید به اداره گذرنامه مراجعه کنید و زودتر از قبل پاسپورت جدیدس خود را بگیرید.

 

نکات بالا در خصوص گم شدن پاسپورت را مطالعه کردید. اگر شما هم خاطره تلخی از گم شدن پاسپورت در ذهن دارید برای ما بازگو کنید. این اتفاق از آنهایست که در واقع و به قول معروف موجب میشود حسابی پشت دست داغ کنید و دیگر این تیپ اشتباه را تکرار نکنید! ممکن است شما هم توصیه هایی در خصوص حفاظت و یا گم شدن پاسپورت در ذهن داشته باشید. خوشحال میشویم اگر آن را با ما و با مخاطبان تراولچی درمیان بگذارید.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917