sibche-blue-logo

کن-سولقان را بهتر بشناسیم

کن و سولقان در واقع دو روستا در شمال غربی تهران هستند که معمولا اسم آن ها با هم بکار می رود و آن را کن سولوقون می گویند. از رشته کوه توچال رودخانه ای در کن جاری است که آن را رودخانه ی کن می نامند. جالب است که امروز دیگر “کن” جزئی از منطقه ی پنج استان تهران به حساب می آید. سولقان یا سولوقون نیز که از توابع کن است و خود یک دهستان است از شانزده آـبادی تشکیل شده است. احتمالا شنیده اید که معروف ترین این آبادی ها “امام زاده داوود” است. جاده از کن آغاز شده از سولقان می گذرد و در نهایت به امام زاده می رسد که طول این مسیر حدود بیست و پنج کیلومتر است. روستای کن که روستایی بسیار قدیمی است در دوران قدیم از توابع ولایت ری بوده است. با توجه به توسعه ی شهری و زندگی ماشینی در تهران بافت روستایی کن دچار تغییر شده است اما باید بدانیم که قدمت تمدن این منطقه به 1400 سال پیش بازمی گردد. همانطور که احتمالا می دانید کوه های بسیاری منطقه ی کن را احاطه کرده است که طبیعتا به علت وجود این کوه ها دره های بسیاری در این منطقه بوجود آمده اند که شامل: دره وسک، قلاچ، گرم دره، خرگوش دره، مالا و باغ میر می باشد. جالب است بدانید که محله هایی که امروز دیگر جز محله های تهران به حساب می آیند نظیر شهران، آریاشهر، دهکده المپیک و شهر زیبا از توابع کن بوده اند. اگر بخواهیم از ییلاقات و مناطق گردشگری کن-سولقان نام ببریم باید نام آبادی های خوش آب و هوای این منطقه را برشماریم که برای سفر در فصل های گرم سال بسار پر لطف می باشند. سنگان، كشارعلیا، وردیج، رندان و طالون نام برخی از آنهاست.‌

سنگان

سنگان در واقع نام دو روستا در منطقه ی کن-سولقان است که سنگان بالا و سنگان پایین نامیده می شوند. این روستای زیبا و خوش آب و هوا که مناسب روزهای تابستان و بهار است دارای یک آبشار شگفت انگیز به نام سنگانیا است که مسیر آن را باید کوهپیمایی کرد. گفتنی است که مردم این منطقه ی ییلاقی به زبان “تاتی” سخن می گویند. اوج زیبایی این منطقه در ماه فروردین و اردیبهشت مشاهده می شود.

وردیج

وردیج از روستاهای بسیار زیبای نزدیک تهران است که اگر سفری به منظقه ی کن داشتید این منطقه را فراموش نکنید. وردیج قلمروی آمهای سنگی است و پر از باغ های سیب، گیلاس، گلابی، گردو و انگور است. همچنین وردیج دارای یک آبشار دیدنی به نام “لت مال” است. جال توجه ترین موضوع علاوه بر زیبایی طبیعی وردیج، سنگهای این منطقه است که به شکل صورتک هایی تراشیده شده در ساخت یک قلعه ی باستانی است. وردیج یک روستای زیبا و دیدنی نیز در همسایگی خود دارا است که نام آن روستا “واریش” است.

واریش

واریش روستای ییلاقی خنک در منطقه ی کن به قدری در زمستان سرد می شود که ساکنین این منطقه از آنجا می روند و بهار بازمی گردند. در عوض در تابستان گرم تهران، گردشگران می توانند از هوای خنک و مطبوع این منطقه بهره ببرند و همچنین از زیبایی ها ی آن سرمست شوند. چشمه واریش با سخاوت، آب سرد گوارایی را به مردم هدیه می دهد. کنار این چشمه محل خوبی برای گذراندن یک آخر هفته به یادماندنی است. حتی برخی به آنجا می روند تا کمی از آب چشمه را با خود به خانه ببرند. میتوان گفت که واریش حتی از وردیج نیز سرسبز تر و زیباتر است و باغهای بسیاری با محصولات آلو، گیلاس، شاتوت و زردآلو دارد.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917