sibche-blue-logo

چرا سفر انفرادی فوق العاده است؟

سفر انفرادی

برای بسیاری از افراد سفر انفرادی چالش بزرگی است زیرا ما عادت نداریم با خودمان خلوت کنیم. فکر میکنیم تنها سفر کردن برایمان راحت نیست، باعث میشود بیش از حد فکر کنیم و باید تنهایی با خودمان و ترسهایمان روبرو شویم. اما واقعیت این است که وقتی برای اولین بار قدم در این راه می گذارید هزاران دلیل جذاب بودن این ماجراجویی را پیدا می کنید و آن را حتی برای یک بار هم که شده امتحان میکنید.

در این مطلب از زبان یکی از بلاگرهای معروف مجله گردشگری Wanderlust به نام  فینولا دلایل جذاب بودن سفر انفرادی را میخوانید.

شما می توانید به هر کجا که دوست دارید، هر زمان که بخواهید بروید.

یکی از مهمترین دلایل جذاب بودن سفر انفرادی همین است: هیچ محدودیتی برای انتخاب مسیر، مقصد و یا زمان بندی وجود ندارد. اگر واقعا تصمیم دارید تنهایی سفر بروید مطمئن باشید که می توانید آن را انجام دهید و از پس آن برخواهید آمد اما لحظاتی هم در طول سفر پیش می آید که افراد دیگری را ملاقات می کنید و با خود فکر می کنید که چقدر به همراهی دیگران نیازدارید. مهم این است که بتوانید بین خواسته ها و نیازهای خود تعادل برقرار کنید. به عنوان مثال من بعد از مدتی تنها سفر کردن به این نتیجه رسیده ام که دلم میخواهد کمی هم با همراهی دوستانم سفر کنم اما به شرطی که شرایط آنها با شرایط من جور دربیاید در غیر این صورت همان تنها بودن را ترجیح می دهم.

به معنای واقعی کلمه می توانید از زمان حال لذت ببرید.

وقتی همراه دیگران سفر می کنید مجبورید که زمان زیادی را صرف حرف زدن و گوش دادن به آنها کنید. اما وقتی تنها هستید میتوانید در زمان حال غرق شوید هیچ مانعی ندارید و میتوانید تمامی آواها را گوش کنید، مزه ها و بوها را حس کنید و از تماشای مناظر و مراوده مردم با یکدیگر لذت ببرید و من واقعا این را در سفرهایم تجربه کرده ام. حسی که اگر همراه دیگران بودم هرگز به این شکل تجربه نمی کردم.

سفر انفرادی

سفر انفرادی راه بسیار خوبی است برای آشنا شدن با افراد جدید

در مورد این قضیه فکر کنید. گروه کوچکی از دوستان و یا یک زوج میز کناری شما نشسته اند. به نظر می رسد که خیلی به هم نزدیک هستند و با هم خوش می گذرانند. دوست دارید به آنها ملحق شوید؟ و یا اینکه به طور اتفاقی مسافر تنهای دیگری را در یک کافه میبینید که کتابچه راهنمای سفر را می خواند و با باریستا مشقول گپ زدن است؟ دوست ندارید به او نزدیک شوید؟ بسیاری از ما دوست داریم با دیگران وقت بگذرانیم.  و کسی که تنها سفر می کند واقعا دلش می خواهد که با غریبه ها وارد گفت و گو شود و برای دیگران هم آسان است که او را در جمع خود بپذیرند. پس به راحتی و با چند کلمه ساده ارتباط با دیگران را آغاز کنید.

خیلی راحتتر است که همه چیز را دقیقه 90 برنامه ریزی کنید.

وقتی که میخواهید تنها سفر کنید در مورد هر چیزی از جمله تور، بلیط یا هتل میتوانید دقیقه 90 تصمیم بگیرید و کاملا در این زمینه منعطف هستید. به این ترتیب قطعا می توانید همه چیزهایی که لازم دارید با قیمت ارزانتر بخرید.

اعتماد به نفستان افزایش می یابد.

در طول سفر انفرادی یاد می گیرد که خودتان را در موقعیتهای ناآشنا و عجیب قرار دهید و سعی می کنید با دیگران ارتباط برقرار کنید. از فرصتها استفاده کرده و خجالت نکشید. این رمز موفقیت است. بعد از مدتی سر صحبت را با غریبه ها باز کردن و کارهای جدید انجام دادن برایتان کاملا عادی می شود.

در این نوع سفرها از انجام دادن کارهای عجیب دوری نمیکنید و با آغوش باز آنها را میپذیرید.

اگر با دوستان خود به سفر بروید به احتمال خیلی زیاد اگر بخواهید کار جدیدی را تجربه کنید یک “نه” بزرگ  به شما میگویند و شما را از انجام آن کار منصرف می کنند. اما زمانیکه تنها هستید بدون اینکه لازم باشد کسی را متقاعد کنید هر کاری می توانید انجام دهید. ممکن است گاهی احساس حماقت کنید اما در هرحال بسیار خوش می گذرانید.

سفر انفرادی

احساس می کنید به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده اید.

زمانی که برای نخستین بار از منطقه یا کشور محل زندگی خود خارج می شوید نمی دانید چه چیزهایی در انتظارتان است و دقیقا چه کاری قرار است انجام دهید. بنابراین وقتی کارهای زیادی را تنها مدیریت کرده و انجام می دهید احساس فوق العاده ای به شما دست میدهد مثل اینکه به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده اید. حتی گاهی دیگران را هم تشویق می کنید که این کار را امتحان کنند. حتی در شزایط بد جسمانی، این حالت روحی فوق العاده شما را پیش می برد و وادارتان می کند که در مقابل مشکلات کم نیاورید. فکر میکنم این همان حس بی نظیر احتیاج نداشتن و متکی نبودن به دیگران است.

سفر انفرادی فرصتی را فراهم می آورد که فکر کنید و با خود کنار بیایید.

هرگز نمیتوانید کسی را پیدا کنید که گاهی نسبت به خود تردید نداشته باشد، مشکلات احساسی و فکری نداشته باشد و یا در خود ترسهایی را پیدا نکند. همه ما زمانی که مشغول زندگی روزمره هستیم افکار مختلفی به شدت ذهن ما را مشغول می کند و همیشه فکر میکنیم کارهای ناتمامی داریم که باید انجام دهیم. در سفرهای انفرادی شما می توانید زمانی را فقط و فقط به خودتان اختصاص دهید تا نفسی تازه کنید و ذهن خود را از تمام این درگیریها رها کنید. مثلا زمانی که در یک منطقه فوق العاده زیبا با مناظری بی نظیر پیاده روی می کنید ناگهان برای بخشی از گره های ذهنی خود راههایی پیدا میکنید و بعد همه آنها را رها میکنید و این نتیجه تنها سفر کردن است.

سفر انفرادی فرصت خوبی است برای انجام کارهایی که همیشه به تعویق انداخته اید.

سفر انفرادی زمان خوبی است برای اینکه کارهایی را انجام دهید که در زندگی روزمره فرصت کافی برای انجام دادنشان ندارید و آنها را مدام به تعویق انداخته اید. به عنوان مثال می توانید کتابهایی را مطالعه کنید یا فیلمهایی را ببینید که مدتهاست امکانش فراهم نشده. می توانید خاطرات سفرتان را بنویسید وبلاگتان را به روز کنید و حتی گاهی برای دوستان و خانوادتان نامه بنویسید.

سفر انفرادی به دلایل کمی ممکن است همیشه خوب وشیرین نباشد.

وقتی تنها سفر میکنید هیچ شخص خاصی وجود ندارد تا در خاطرات و لحظات خاص شما شریک باشد، اگر مریض شوید کسی نیست تا از شما مراقبت کند، هیچ هایک کردن ممکن است کمی خطرناک باشد و رفتن به دستشویی با کوله پشتی کمی دردسرساز است. اگر یک خانم تنها باشید ممکن است گاهی افراد عجیب و غریب بخواهند به شما نزدیک شوند.

با همه اینها زمانی که تنها سفر میکنید قدر لحظاتتان را میدانید، هوشیارتر و آگاهتر می شوید و تعادل ذهنی و روحی پیدا میکنید. این فرصت را پیدا میکنید که در مورد خودتان بیشتر فکر کنید تا بفهمید واقعا چه چیزهایی برایتان مهم است و آیا در مسیر درستی در زندگیتان قرار دارید یا نه. پس بهتر است برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917