sibche-blue-logo

چاههای لافت

در بندر تاریخی لافت و در جوار قلعه نادری حلقه های چاه آب فراوانی (حدود ۶۰ حلقه) به چشم می خورد که مردم سخت کوش این منطقه با زحمت فراوان در دل سنگ های کوه در انتهای محوطه حفر کردن که به چاههای لافت یا طلا یا تلاو مشهورند.

تل مشرف بر این چاه ها با سطح سنگی مرجانی آب باران رو به گودال محل چاه ها هدایت می کنه و چون کف چاه ها به لایه های گچی ختم شده، آب برای مدتی طولانی نسبتا سالم و خنک در آن می مونه.

می گن که تعداد این چاه ها به تعداد ایام سال کبیسه ۳۶۶ حلقه بوده و مردم در هر روز از سال دهانه یکی از آنها رو باز می کردن و از آن استفاده می کردن.

بعضی به غلط و به دلیل ارزش بسیار زیاد آب در جزیره این واژه رو طلا می نویسن و می گن در حالی که صحیح آن تل آو (تل آب)، به معنی آب برگرفته شده از شیب تله.

در کنار چاههای لافت یک آب انبار بزرگ سنتی، مساجد، خانه های بومی با بادگیر های بزرگشان، درخت نیاز و باز مانده قلعه نادری ( در جوار چاهها) از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه هست.

ساکنان امروز لافت این چاهها را مقدس میدونن و معتقدن درختان روستا نگهبان آنها هستند و سرسبزی آنها گواه وجود آب شیرین در چاهای طلاست.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917