sibche-blue-logo

مدیریت هزینه های سفر

در خصوص چه هزینه هایی نباید صرفه جو باشیم!

هزینه-های-سفر

 

علاوه بر تمام توصیه هایی که در خصوص صرفه جویی هزینه های سفر میشنوید، بد نیست بدانید موقعیت ها و خریدهایی هست که در آنها ابدا نبایست صرفه جو بود. لوازم و ابزارهای ضروری سفر از جمله این هاست. در واقع ابزار سفر به اندازه همراهان شما در طول سفر اهمیت دارند! آنها حتی بیشتر از همراهان سفر با شما هستند و قرار است بیشتر از آنها با شما در تعامل باشند. همانطور که در ادامه عنوان میکنیم هزینه های سفر را میتوان به دو دسته هزینه های ثابت و متغیر تغییر دارد. با این دسته بندی تکلیف برای شما بیشتر روشن میشود و میفهمید با هزینه های سفر ثابت نباید شوخی کرد!

کفش ها، کوله پشتی، چادر و خلاصه تمام چیزهایی که شما یکبار میخرید و بارها ازآن استفاده میکنید همان چیزهایی ست که نباید در خصوص هزینه های آن صرفه جویی به خرج داد، اما در عوض هزینه هایی مثل خورد و خوراک و هزینه های اقامت از آن دسته است که میتوانید تا جایی که میشود در آنها خسیس باشید!

با ما همراه باشید تا احتمالا پارادایم جدیدی در ذهن شما ایجاد کنیم و مهارت بیشتری در خصوص مدیریت هزینه های سفر کسب کنید.

 

هزینه های سفر دو دسته اند

هزینه ها را به کل در صنعت و بیشتر فیلدهای دیگر میتواند به دو دسته اصلی تقسیم شود. هزینه های ثابت و هزینه های متغیر. با وجود شناخت و دسته بندی این هزینه ها میتوان آیتم هایی که به هرکدام اختصاص دارد را شناسایی کنیم و تصمیم بگیریم در خصوص آنها چطور عمل کنیم.

  • هزینه های متغیر در سفر

هزینه های متغیر، آن دسته از هزینه هاست که احتمالا در اغلب اوقات سفر غیرقابل پیش بینی تر هستند. برای مثال در خصوص هزینه های غذا و اقامت شما با پرس و جو میفهمید کشور تانزانیا مقصد ارزان قیمتی برای سفر است. اما همچنان از هزینه های صرف غذا و اقامت در سفر باخبر نیستید. در واقع هزینه های سفر متغیر در اغلب مواقع همان هاییست که شما بابت آن پول به جیب میگذارید و به جاده میزنید. پول بلیط و هزینه های جابجایی، هزینه اقامت، هزینه غذا و خوراکی و پولی که احتمالا برای خرید سوغاتی و خرید میپردازید از جمله هزینه های متغیر سفر هستند.

هزینه-های-سفر

 

  • هزینه های ثابت سفر

خب، میرسیم به بخشی که احتمالا بایستی دقت بسیاری در هزینه کردن پول بکنید. وسایل و ابزارهای سفر مانند کوله پشتی و چادر از آن دسته است که بایستی یک بار انتخاب کنید ولی درست! بیشتر هزینه های ثابت در خصوص سفر قرار است ضامن راحتی و محافظت از شما در طول سفر باشد. بنابراین بایستی چه در خصوص تحقیق در خصوص کیفیت خوب آنها و چه در مورد هزینه ای که بابت آنها میپردازید دقت بیشتری کنید.

هزینه-های-سفر

 

بسیار خوب، تا به حال تفاوت هزینه های ثابت و متغیر را در سفر دانستید. البته باید این را هم بدانید که همه هزینه های متغیر قابل تعدیل نیست. در واقع هزینه هایی مثل بیمه سفر از آن دسته هزینه های متغیری ست که نباید در خصوص آن اشتباه کرد! هرچند که هزینه بیمه سفر هربار به شما تحمیل میشود اما جزو مخارجی ست که با سلامت و امنیت شما گره خرده است. علاوه بر آن هزینه آن در برابر دیگر هزینه های سفر مبلغ جدا ناچیزی ست و قابل قبول نیست اگر بخواهید آن را در لیست صرفه جویی هاتان قرار دهید. از اینها که بگذریم قصد داریم برخی ابزارها و لوازم ضروری سفر را با هم بررسی و در خصوص خرید آنها پیشنهادهایی ارائه کنیم. قرار ست علی رقم دیگر آیتم های سفر، شما در خصوص این چند گزینه پول خوبی خرج کنید تا اطمیان خوبی پشت سفر شما باشد!

 

کوله پشتی

پیش از این در خصوص کوله پشتی در تراولچی مفصلا بحث کرده ایم. میدانیم که در تمام طول سفر، کوله و یا چمدان یارجدا نشدنی شماست. کوله پشتی در واقع چون به طور مستقیم با فیزیک بدن شما در ارتباط است میتواند تا حدی زیادی بر خستگی و یا سرحال بودن شما در طول سفر اثر بگذارد.

خرید-کوله-پشتی

 

اغلب کوله پشتی های حرفه ای دارای خصوصیات مشترکی هستند، از جمله اینکه در خصوص پشتی ها و پدهای کمری کیفیت ساخت مطلوبی دارند. اگر قصد خرید کوله پشتی دارید بایستی به خاطر داشته باشید، کوله ها در حجم های متفاوتی عرضه میشوند. برای نمونه بیشتر کوله های طبیعت گردی با واحد لیتر شناخته میشوند. معمولا کوله های معمولی حجمی در حدود 4 الی 6 لیتر دارند و کوله های بزرگتر و یا کوچکتر از این سایز در دسته بندی های خاص تری قرار میگیرند. اگر اولین بار است که برای خرید کوله اقدام میکنید بهتر است دوستی که قبلا سابقه این خرید را دارد شما را همراهی کند. در خصوص کوله تشخیص اینکه پشتی ها و پدهای کمربندی آن تا چه اندازه ارگونومیک و کاربردی هستند، نیاز به تجربه و کمی دقت دارد.

 

چادر

در مورد آیتم های هزینه سفر، چادر یکی از ابزارهای حیاتی برای شرایطی ست که شما سفری ماجراجویانه تری در پیش دارید. برای آنها که اهل طبیعت گردی و یا صرف هزینه های کمتر در سفر هستند، یک بار خرید چادر مناسب به معنی بارها صرفه جویی در هزینه های اقامت است. در خصوص چادر بایستی گفت تنوع انتخاب به اندازه کوله پشتی نیست. خب این هم خوب است و هم نه. در واثع از طرفی شما گزینه های کمتری برای انتخاب دارید و از طرفی خیالتان راحت تر است که به چالش های کمتری در خصوص خرید دچار میشوید!

هزینه-های-سفر

 

در مورد چادر حرفه ای اولین نکته ای که مهم است ظرفیت آن است. در واقع قرار است شما برای استراحت چند نفر روی آن حساب باز کنید. هرچند که معمولا هر کوله گرد حرفه ای یک چادر شخصی دارد، اما در سفرهای دسته جمعی و یا مثلا دونفره معمولا به تعداد لازم چادر به همراه برده میشود. سایز چادر های معمولی در بازار معمولا دونفره استو البته این ظرفیت به احتساب وسایل همراه است و شما در صورتیکه تصمیم بگیرید وسایلتان را خارج از چادر بگذارید، میتوانید تا 3 نفر هم در آن استراحت کنید.

دقت کنید چادری که تهیه میکنید دارای کاور باران جدا باشد. از طرفی در جاهایی که خنک است میتوانید دراز کشیده و از سقف آن آسمان را تماشا کنید و در صورتی که باران به شما هجوم آورد از کاور باران آن استفاده کنید.همچنین بایستی کیفیت تیرک ها و زیپ های آن طوری باشد که بتوانید برای مدت مشخصی روی آن حساب کنید. در خصوص هزینه های سفر، یک به یک پیش میرویم تا به شما یادآوری کنیم در خصوص چه ابزارها و هزینه هایی نباید صرفه جو باشید.

 

کفش

در مورد کفش هم قبلا در تروالچی معرفی کلی داشته ایم. در بین ضروریات سفر کفش و کوله از آن دسته ای هستند که قرار نیست در طول سفر از شما دور شوند. در واقع نوع سفر شما، کفش هایتان را تعیین میکند. اینکه قرار است در چه فصلی و به کجا بروید رابطه مستقیمی با انتخاب کفشها دارد. از پیاده روی در شهر گرفته تا در جنگل. از جنگل های بارانی گرفته تا مراتع خشک و از سخره ها و سنگ ها تا بیایان. هرکدام از اینها به اقتضای خود کفش مناسبی را میطلبد.

هزینه-های-سفر

 

در مورد کفش ها دقت کنید که بیشتر از ظاهر آنها مهم راحتی و کیفیت آنهاست. کسی توقع ندارد شما در طول سفر به اندازه یک مدل خوش تیپ باشید، پس در خصوص کفش راحتی را در اولویت قرار دهید. نکته بعدی این است که کفش های شما بایستی از نظر تهویه هوا مناسب باشند. اگر قرار باشد کیفیت پایین آنها باعث تعرق دائمی شما در طول مسیر شود، احتمالا از جهت پول کمی که بابت آن پرداخته اید پشیمان خواهید شد. به خاطر داشته باشید، شما قرار نیست هربار بابت کفش هایتان هزینه پرداخت کنید اما قرار است هربار در تمام طول سفر آنها را بپوشید. پس آن را در لیست هزینه های سفر قرار دهید که قرار است در خصوص آنها دست و دل بازتر باشید.

 

کیسه خواب!

این یکی دیگر با جان و روان شما سرکار دارد! کافیست یک شب را تا صبح از سرما بلرزید تا به اهمیت پولی که برای آن پرداخت کرده اید بپردازید. در مورد کیسه خواب مدل های ارزان تر معمولا از مواد و الیاف پلاستیکی پر شده اند و مدلهای حرفه ای تر به صورت کیسه خواب پر هستند. یکی از نکاتی که شما با خریدن کیسه خواب بهتر دائما از آن سود خواهید برد، اندازه کوچتر و وزن سبکتر آن نسبت به کیسه خوابهای معمولی ست.

هزینه-های-سفر

 

خرده ابزارهای سفر

احتمالا شما هم ضرب المثل فلفل ریز و تند و تیز بودن آن را شنیده اید! ابزارها و ملزومات کوچک سفر داستان همین فلفل هاست! اگر آنها را دست کم بگیرید، کلاه بزرگی سر شما میرود. این هم همان جاییست که هزینه سفر قابل چانه زنی نیست و بهتر است یکبار پول خوبی برای آن بپردازید تا برای مدت طولانی ز آن استفاده مفیدی کنید.

از کپسول و اجاق گاز گرفته تا زیرانداز و پانچو و طناب کوهنوردی! در کنار اینها پاوربانک، لوازم آشپزی و هدلامپ را هم کنار بگذارید تا لیست تقریبا کامل شود. تمام این ابزارهای کوچک اما کاربردی قرار است تا در زمان خود به نحو احسنت به کمک شما بیایند. اما امان از وقتی که اجاق گاز کوچک شما و یا هد لامپ تان در زمان حیاتی از کار بیفتند و نتواند به شکل درستی به داد شما برسد! هرچند که اینها جزو اتفاقات غیر قابل پیش بینی و اجتناب ناپذیر سفرباشند باز هم میتواند با تجدید نظر در هزینه های سفر و انتخاب و خرید مدل های بهتر آنها از این دردسرها دوری کرد.

هزینه-های-سفر

 

در مورد اجاق گاز به یاد داشته باشید مدل های بسیار ارزان آن میتواند علاوه بر با دوام نبودن به عنوان یک تهدید در زمان کمپینگ بشمار بیایند! در خصوص پاوربانک بایستی قبل از خرید آن به اندازه کافی اطلاعات جمع کنید تا بودن آن بهتر از نبودنش سباشد! طناب کوهنوردی هم از آن گزینه هاست که بیشتر بودن (بلندتر بودن آن) بهتر از کمتر بودن آن است. البته این را به صورت یک تعادل حفظ کنید، قرار نیست آنقدر طناب بهمراه داشته باشید که برای حمل آن همیشه غصه دار باشید. همچنین در خصوص طناب اگر جان خود را برای سفرهای بعدی لازم دارید، بهتر است هیچ خساستی در خرید مدل های خوب و مطمئن آن به خرج ندهید!

هزینه-های-سفر

 

با دسته بندی هزینه های سفر آشنا شدید؟ پس اگر قرار است به سفر بروید حالا بهتر از قبل میدانید در کجاها بایستی سفت کیسه را چسبید و در چه خریدهایی باید کمی سر کیسه آن را شل کرد! دست به کار شوید و اگر توصیه ای در این خصوص دارید با ما و مخاطبان تراولچی در میان بگذارید!

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917