مکان‌های مذهبی مشهد را بیشتر بشناسیم

مکان-های-مذهبی-مشهد

 

مشهد علاوه بر قبله گاه شیعیان در ایران یعنی حرم مطهر رضوی، جاذبه های مذهبی بسیار بیشتری دارد که میتواند برای دوست داران و زائران این شهر مذهبی خلوتگاه امنی برای مناجات و توسل به مقربان و همجواران حرم مطهر رضوی باشد. مشهد مقدس با برکت حرم امام هشتم (ع) هرساله خیل عظیمی از زائران و گردشگران را به خود جذب میکند. اما بسیاری از این زائران اطلاعات و دانشی در خصوص دیگر مکان های مذهبی مشهد ندارند. قبل در مورد دیدنی های شهر مشهد و  امکانات فرودگاهی و پروازی آن مطلب نوشته بودیم. در این پست قصد داریم به معرفی مکان های متنوع و مذهبی مشهد بپردازیم.

 

خواجه ربیع

ابوزید ربیع بن خثیم اسدی، مفسر کلام و حدیث نبوی که گمان میرود در نیمه قرن اول هجری به دلیل جور و جفاهای موجود وطن خود را به قصد دیار خراسان ترک کرده است. از میان مکان های مذهبی مشهد زیارت این بقعه از ثواب و درجه خاصی برخوردار است که دلیل آن علاقه و حب ایشان در زمان حیات به رسول خدا و اهل بیت ایشان بوده است. او پس از هجرت حدود 30 تا 40 سال در خراسان اقامت گزید و در نهایت دوره وفات ایشان با حکومت یزید ابن معاویه در سال 63 هجری قمری مصادف گردید.

مکان-های-مذهبی-مشهد

 

بنای زیبا و ارزشمند این دوستار پیامبر در زمان شاه عباس صفوی احداث شد که نمونه های کاشیکاری و معرق بکار رفته در آن بسیار چشم نواز و ارزشمند است. عظیمت به این بقعه شریف به دلیل استقرار در قلب شهر مقدس مشهد بسیار آسان است. کمااینکه میتوانید با وسایل نقلیه عمومی و یا شخصی، بقعه خواجه ربیع را در انتهای خیابانی به همین نام پیدا کنید.

 

بقعه سلطان غیاث الدین محمد

در ادامه معرفی مکان های مذهبی مشهد به گنبد خشتی و یا همان بقعه سلطان غیاث الدین محمد میپردازیم. این خادم کریمه اهل بیت در هشتم هجری دیده به جهان گشود. در حالی در شهر مشهد میزیست که خاندان پدری او چند قرن اداره حرم مطهر امام رضا (ع) را به عهده داشتند.

مکان-های-مذهبی-مشهد

 

گذر از میدان طبرسی مشهد و یافتن گذرگاه چهار سوق نوغان شما را یک راست به زیارت این بقعه شریفه میبرد. گنبد زیبای این بقعه در دوران سلطنت شاهرخ تیموری از جنس خشت بنا شده و در واقع دلیل نامگذاری آن به گنبد خشتی همین مساله میباشد. احترام و عظمت این سید سادات موسوی در میان مردم و به خصوص خدام کنونی حرم رضوی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

خواجه اباصلت هروی

شاید برای دوست داران امام هشتم (ع) یکی از با ارزشترین مکان های مذهبی مشهد بعقه یار و یاور آن حضرت خواجه اباصلت هروی باشد. پسوند نام آن بزرگوار به دلیل پیشینه هراتی اجداد اوست. آورده اند مقارن با ورود امام رضا (ع) به شهر مشهد، ایشان خود را به این شهر رساندند و پس از شرف یابی به حضور این حضرت در مدت زندگی ایشان در شهر مشهد همواره در کنار ایشان بوده اند. روایت است که ایشان در زمان شهادت آن حضرت در جوار ایشان و بر بالین آن حضرت حضور داشتند. این دانشمند، متکلم و راوی حدیث اهل بیت در قرن سوم هجری و در حدود سال 232 هجری قمری دیده از جهان بستند.

مکان-های-مذهبی-مشهد

 

مقبره این بزرگوار در حاشیه جاده فریمان و در کیلومتر 10 شهر مشهد واقع است. بقعه این دانشمند و دیندار شاید به دلیل زیستن ایشان به دور از انزار عموم در گوشه ای پنهان مانده بود، تا اینکه در زمان گسترش شهر مشهد به عنوان یکی از مکان های مذهبی مشهد مورد توجه و مرمت و بازسازی قرار گرفت.

 

آرامگاه خواجه مراد

بنای معروف به خواجه مراد در واقع آرامگاه یکی از اصحاب وفادار امام هشتم (ع) به نام ابوحبیب هرثمه بن اعین میباشد. نقل است این سردار امام را از مدینه تا توس همراهی کرده است و عده دیگر معتقد اند ایشان حاکم خراسان در زمان هارون میدانند. آمده است که در سال 210 هجری به دلیل مخالف های مکرر با علیه مامون و به همین جرم به شهادت رسیده اند. آرامگاه ایشان در فاصله کمی از آرامگاه اباصلت قرار دارد و هر دو در حدودا 15 کیلومتری مشهد و در حاشیه جاده دسترسی به فریمان قرار دارند.

مکان-های-مذهبی-مشهد

 

یکی دیگر از خصوصیات این بنا در کنار ارزش مذهبی آن قرار گرفتن در جداره کوه یست که منتهی به چشمه زیبایی میشود. امکانات رفاهی و اقامتی خوبی در اطراف این آرامگاه تعبیه شده به صورتی که میتواند آن را مکان خوبی برای اقامت و زیارت بین راهی فرض کنید.

 

امام زاده سید یاسر و سید ناصر

یکی از مکان های مذهبی مشهد که میتوان گفت در مقایسه با ارزش و تقدس آن بسیار محجور مانده است بقعه متبرکه امام زادگان سید یاسر و سید ناصر است. این دو بزرگوار برادران تنی امام هشتم (ع) هستند که در روستای زیبای گلستان و در دل مردم قدردان این روستا آرمیده اند. این اولیا الله به دلیل داشتن نسبت نسبی با نبی اکرم اسلام یکی از مکان هایی مذهبی شهر مشهد هستند که ارزش منطقه ای دارند و از کشورهای حوزه خلیج فارس، زائران بسیاری برای زیارت آنها رهسپار میشوند.

 

روستای گلستان در چهار کیلومتری منطقه طرقبه مشهد قرار دارد و بنای ساخته شده بر مزار این بزرگواران بسیار نوساز و مربوط به توجه و رسیدگی خیرین در همین چند دهه پیش است.

 

اگر تصمیم گرفتید سفری معنوی به مشهد داشته باشید می‌توانید در مورد خرید بلیط مشهد به تراولچی اعتماد کنید و ارزان‌ترین بلیط را در سایت ما با جستجوی راحت و هوشمند پیدا کنید.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917