sibche-blue-logo

فرهنگ سفر | چند توصیه در خصوص رفتار در سفر به 11 کشور معروف!

فرهنگ-سفر

 

همیشه که نمیشود از باید ها گفت. گاهی هم باید نبایدهای سفر را مرور کرد. مخصوصا زمانی که شما شهر و دیار خود را به قصد کشوری ترک کنید که حقیقتا از فرهنگ و مردم آن چیزی نمیدانید. حتی در خصوص سفرهای داخلی هم باوجود اینکه شما به فرهنگ مردمان کشورتان کاملا آشنا هستید، باز هم در مواجه با اقوام و قومیت های متفاوت چیزهای بسیاری را یادمیگیرید.

برای مثال برای یک توریست که تازه و برای اولین بار به ایران سفر کرده است، فرهنگ تعارف ما لابد چیز بسیار عجیبی ست. بسیاری از توریست ها این واژه تعارف را چنان با لذتی تکرار میکنند که انگار چیز جدیدی در ایران کشف کرده اند! قرار است شما را امروز با مواردی از فرهنگ سفر آشنا کنیم که احتمالا شما نیز در مواجه با آن شگفت زده میشوید. برای مثال میدانستید که در توکیو باید در سمت راست پله برقی باستید و در اوساکا در سمت چپ؟ و یا اینکه در سنگاپور حتی نباید به پرنده ها غذا بدهید!؟ در ادامه قصد داریم به مرور نکات خاص در خصوص کشورهای مطرح در خصوص توریسم بپردازیم.

 

نروژ

فرهنگ-سفر

 

زیاد به طرز لباس پوشیدن مردم خیره نشوید! به هرحال نروژ کشوری ست که فرهنگش یک زمین تا آسمان با ما فرق میکند. نروژی ها اصولا در ساحل و یا مراکز تفریحی هرجور دلشان بخواهد میچرخند و این چیزی ست که معمولا توریست های خارجی را بهت زده میکند! به هرحال اگر سر و کارتان به نروژ افتاد سعی کنید سرتان را به موقع پایین بیندازید!

اول هدیه را بدهید، بعد گل! آلمان ها عکس این کار را انجام میدهند. اما اگر شما در نروژ خواستید از میزبانتان با یک گل و هدیه کوچک استقبال کنید، حتما این اصل را به خاطر بسپارید.

توقع رفتار رسمی نداشته باشید! اکثر مردم در نروژ حتی کسانی که در راس حکومت هستند را هم به اسم صدا میکنند. در واقع کسانی مثل نخست وزیر هم اغلب با نام کوچکشان صدا میشوند! پس توقع این را نداشته باشید که کسی با احترام شما را با نام فامیلی صدا کند و مانند خودمان حسابی تعارف رد و بدل کند! اینها همه جزو فرهنگ سفر در نروژ است.

 

ژاپن

فرهنگ-سفر

 

رشوه یا انعام ندهید. شاید باورتان نشود ولی تعارف رشوه و یا انعام به یک ژاپنی احتمالا فرار کردن او را در پی داشته باشد. اصولا پرداخت پول خارج از چیزی که مقرر است، جزو فرهنگ مردم ژاپن نیست و نسبت به آن حس منفی بسیاری دارند.

کفشهایتان را جای درستی دربیاورید! در این خصوص بهتر است چشمتان به میزبان باشد تا ببینید کفش هایش را کجا از پا در میاورد. معمولا در ورودی خانه ها فضای استراحتی به عنوان genkan هست که بهتر است کفش ها را در آنجا از پای دربیاورید. یادتان باشد قرار نیست کفش ها را بیرون منزل از پا درآورید.

کسی را بغل نکنید! این اصلا کار خوش آیند و جالبی برای ژاپنی ها نیست، پس احتمالا بهتر است به احوال پرسی و دست دادنی قناعت کنید!

جای درستی روی پله برقی بایستید! شاید باورتان نشود، ولی اگر به ژاپن سفر کنید نظم دقیقی در این خصوص مشاهده میکنید! در توکیو بایستی سمت راست پله برقی باستید و در اوساکا در سمت چپ! فرهنگ سفر در ژاپن عجیب بود؟ پس بد نیست اگر آن را از نزدیک لمس کنید!

 

روسیه

فرهنگ-سفر

 

چند گل با هم هدیه ندهید. این هم از رسوم جالب روس ها! روس ها معمولا در مراسم عذا و خاکسپاری دسته گل هدیه میدهند و در غیر این صورت، شما بایستی به عنوان هدیه تنها یک گل هدیه بدهید.

زیاد روی کارت اعتباری تان حساب نکنید! هرچند با توجه به اینکه ما ایرانی ها به این سادگی ها امکان داشتن حساب بین المللی نداریم، اما باز با این حال روی کارت اعتباری تان در پرداخت ها حساب چندانی نکنید. اغلب مغازه ها ترجیح میدهند پول نقد دریافت کنند.

از دولت انتقاد نکنید. روس ها خود اغلب اینکار را میکنند و نیازی نیست شما در طول سفر به روسیه همچین خطایی بکنید. این قبیل صحبت ها را بهتر است بعد از سفر بحث کنید!

 

سنگاپور

فرهنگ-سفر

 

میتوانید بابت هرچیزی جریمه شوید! شاید بارورتان نشود اما کافی ست دست از پا خطا کنید تا بابت آن حسابی پول جریمه بدهید. غذا خوردن در اتوبوس و مترو، سیگار کشیدن در مکان های عمومی، آشغال ریختن در جای عمومی و بهمراه داشتن حیوانات در خیابان یا مراکز عمومی تنها بخشی از مواردی ست که با انجام آن برای خود جریمه خوبی تراشیده اید. راستی در فرهنگ سفر به سنگاپور این یکی را هم فراموش نکنید، شما نبایستی به پرندگان غذا بدهید!!

 

کنیا

فرهنگ-سفر

 

با مذهب شوخی نکنید. حدود 80 درصد مردم کنیا مسیحی معتقد هستند. بهتر است اگر کسی از شما پرسید آدم مذهبی هستید یا نه، خیلی راحت بگویید هستید! این جا احتمالا آنجایی نیست که بخواهید در نقد مذهب داستان سرایی کنید و به منبر بروید! به هر حال هرجایی فرهنگ سفر خاص خود را دارد و بایستی به آن احترام گذاشت.

صبور باشید. این توصیه در زندگی خوب است و در کنیا ضروری! در کنیا از قرارهای کاری گرفته تا ساعت باز و بسته شدن بانک ها همه و همه با تاخیر و بدقولی همراه است. پس بهتر است از قبل این موضوع را در برنامه ریزی های خود لحاظ کنید.

در جمع مختلط از مسائل جنسی حرفی نزنید. اگر این خطا را مرتکب شدید بایستی انتظار داشته باشید برخی ها جمع شما را برای همیشه ترک کنند. پس مراقب حرفی مه میزنید باشید.

کسی را با اسم کوچک صدا نکنید. اهالی کنیا تا دلتان بخواهد آقا و خانم و دکتر و مهندس قبل از اسامی میچسبانند! شما هم تاجایی که میتوانید اینکار را بکنید. همه اینها به عنوان فرهنگ سفر کمک میکند تا با محیط جدید که در آن قرار گرفته اید راحت تر وقف پیدا کنید.

 

نیوزلند

فرهنگ-سفر

 

نیوزلند را با استرالیا اشتباه نگیرید! نیوزلندی ها اصلا از اینکار خوششان نمی آید!

توقع دیدن جوجه تیغی نداشته باشید! با اینکه جوجه تیغی یکی از نمادهای نیوزلند است اما قرار نیست شما به آسانی یکی از آنها را در خیابان ببینید!

با بعضی چیزها شوخی نکنید! این ها شامل راگبی، ارباب حلقه ها و ملکه انگلستان میشوند! در خصوص جوجه تیغی هم این نکته را فراموش نکنید. به نظر تا این لحظه نیوزلند یکی از فرهنگ های عجیب را در خصوص سفر داراست. راستی آنها روی ملکه انگلستان حساس هستند و هرساله تولد ملکه را جشن میگیرند و در واقع او را قلبا دوست دارند. پس بهتر است اگر انتقادی به ملکه دارید آن را در جایی جز نیوزلند مطرح کنید!

اگر مردم را با پای لخت دیدید تعجب نکنید! اینکار در بین نیوزلندی ها کاملا رواج دارد. در واقع آنها علاقه دارند برخی از مکانهای عمومی را بدون کفش و یا صندل بروند!

 

هند

فرهنگ-سفر

 

در محیط عمومی کسی را نبوسید! بسیار خوب، این یکی با قوانین کشور ما خیلی منطبق است و گویا قرار نیست بابت تمرین آن وقت زیادی بگذاریم!

با حیوانات و مراکز مذهبی شوخی نکنید. هند همان طور که شنیده اید، سرزمین هفتاد و دو ملت است. در بین اقوام و مذهب های مختلف، یکی به حیوانات تعصب دارد، یکی به انگشترها و دیگری به رودخانه ها! پس در کل به چیزهای عجیب و غریبی که میبینید احترام بگذارید و کمتر کمنجکاو شوید!

 

فرانسه

فرهنگ-سفر

 

انتظار خوردن غذای گیاهی نداشته باشید. در فرانسه اغلب مردم تمایلی به گیاخواری ندارند و تعداد کسانی که این شیوه را میپسندند بسیار کم هستند. در واقع از نظر افراد مسن بیشتر جنبه یک رفتار رادیکالی دارد. هرچند که این وضع آهسته آهسته در حال تغییر است و مردم در حال پیدا کردن گرایش بیشتر به این سبک از تغذیه هستند.

در مورد پول حرف نزنید! ممکن است به کسی بگویید شغلتان را بخاطر پول عوض کردید اما نگویید چقدر میگرفتید و حالا چقدر میگیرید. در واقع تابو قدیمی در فرانسه در خصوص صحبت از پول هست که لاعث میشود اغلب آنها از صحبت کردن در خصوص آن اجتناب کنند. حتی برخی از فرانسوی ها صحبت از پول را به عنوان یک عادت زشت و کثیف میدانند! فرهنگ سفر در فرانسه هم گویا کم عجیب نیست، مخصوصا برای ما ایرانی ها که علاقه بسیاری به صحبت در خصوص پول داریم!

توقع انگلیسی حرف زدن از مردم نداشته باشید! سیستم آموزشی فرانسه مانند سیستم آموزشی خودمان در خصوص آموزش زبان های خارجی چندان چنگی به دل نمیزند. برای همین بسیاری از افراد مخصوصا آنها که مسن تر هستند توانایی صحبت کردن به انگلیسی را ندارند!

 

آلمان

فرهنگ-سفر

 

این شوخی سلام نازی ها را تکرار نکنید! باور کنید هر ساله توریست های زیادی بابت این قضیه دستگیر میشوند. آلمانها اصلا دوست ندارند هرچیزی که آنها را یاد خاطرات نازیسم می اندازد را ببینند. حتی اگر گردنبند و یا انگشتری با علائم نازی دارید دور از چشم نگه دارید.

خیره نشوید! در این صورت آلمان ها فکر میکنند شما یک چیزی تان هست و لابد مغزتان کمی ایراد پیدا کرده!

خیلی سریع صمیمی نشوید! آلمان ها معمولا برای ایجاد یک رابطه صمیمی تر به زمان و شناخت بیشتری احتیاج دارند. برای همین بهتر است در برخوردهای اولیه زیاد از حد صمیمی نشان ندهید.

در خصوص روز تولد کمی دقیق باشید! در واقع قبل از روز تولد برای یک آلمانی آرزوی داشتن روز تولید خوب نکنید. به عنوان یک مسافر آگاه به فرهنگ سفر باید بدانید حتی در کشور پیشرفته ای مثل آلمان هم هنوز خرافه هایی از این جنس هست. اگر مثلا قبل از تولد برای آنها آرزوی داشتن روز تولد خوشی بکنید به این معنی ست که منتظرید تا آنها قبل از آن روز بمیرند!

 

مکزیک

فرهنگ-سفر

 

با کسی مثل رئیس برخورد نکنید! مکزیکی ها معتقدند کشور توسعه یافته ای هستند و مردم پرافتخاری دارند. پس اصلا خوششان نمی آید شما به عنوان یک خارجی با آنها رفتار رئیس واری داشته باشید.

از امتحان کردن چیزهای مختلف نترسید. مکزیک به هرحال کشور کمی عجیبی ست. مخصوصا در مورد مواد مخدر و جرائم خاص. اما قرار نیست شما در مورد پرسیدن در خصوص زبان و یا آداب و رسوم آنها بترسید. مکزیکی ها علاقه زیادی به تعامل با مهمان ها دارند.

 

انگلستان

فرهنگ-سفر

 

صف را بهم نزنید! این یک اخطار جدی در انگلستان است. شما بایستی سعی کنید این را به عنوان بخشی از فرهنگ سفر به جزیره بدانید که بایستی در مورد رعایت نوبت در صف ها بسیار دقیق باشید.

از میزان درآمد افراد نپرسید. وقتی این همه سوال جالب تر هست کسی اهل کجاست، چه کتابی میخواند، یا برای تعطیلات به کجا میرود چرا بایستی در مورد درآمد دیگران سوالی بپرسیم. این هم از آن چیزهاست که بهتر است ما ایرانی ها به عنوان فرهنگ سفر به انگلستان حسابی آن را تمرین کنیم.

کسی را به منزلتان دعوت نکنید! مگر اینکه حسابی با او صمیمی باشید. انگلیسی ها بر خلاف ما چندان راغب نیستند سر از خانه و کاشانه هم در بیاورند!

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917