sibche-blue-logo

غذا در سفر

پیشنهادهایی برای غذای خوب و البته به صرفه!

غذای-سفر

 

شاید شما هم اولین بار که به فرودگاه رفتید و یا برای سفر به شهری دیگر پاگذاشتید در میانه راه و در پیشخوان رستوران ها، کافه ها و غذاخوری ها بین راهی دل به غذا باخته باشید! از کباب و دونر و برگر های چند تکه گرفته تا چای و قهوه و آبمیوه. مسائل و فاکتورهای مهم در خصوص غذا در سفر کم نیست. از جمله سلامتی و بحث های مالی. ممکن است غذایی که شما در منزل حسابی از آن لذت میبرید در حین سفر شما را بدجور آشفته کند و یا برعکس از خوردن غذاهای محلی که تابحال لب به آنها نزده اید لذت ببرید!

شاید بتوان گفت کلید کل بحث غذا در سفر تیزبینی و تبل نبودن است. اگر بحث مالی را درنظر بگیریم، ممکن است هوس زودگذری هزینه بالایی در سفر روی دست شما بگذارد و اگر سلامتی را مدنظر قرار دهید ممکن است به راحتی با یک مسمومیت ساده و مسخره به جای دیدن مناظر زیبای توریستی مجبور باشید چند روزی در و دیوار هتل را دید بزنید!

ادامه مطلب توصیه هاییست در خصوص اینکه چطور یاد بگیریم در سفر تعادل خوبی بین کیفیت و قیمتی چیزهایی که میخوریم برقرار کنیم.

 

غذا در سفر

غذای-سفر

 

اگر اینبار که به سفر رفتید هزینه هایی که بابت غذا پرداخت کردید را یادداشت کنید، احتمالا کمی متعجب میشوید. اصولا در کنار هزینه های اقامت و خرید بلیط، غذا یکی از گزینه های پرهزینه سفر است. وقتی در سالن انتظار فرودگاه نشسته اید و منتظر پرواز هستید، مقاومت در برابر منوی رستورانهای نه چندان منصف آنجا دشوار است! پرداخت پول زیاد در این جور جاها ابدا به معنی تضمین اینکه شما غذای خوبی خواهید خورد نیست! پس بهتر است به جای این همه ضرر و زیان سعی کنید با برنامه ریزی در خصوص غذای سفر ، کنترل هزینه ها و سلامت خود را تضمین کنید.

 

از سوپرمارکت ها خرید کنیم

به نظر میتوان در طول سفر هم با کمی تغییرات در مزاج شخصی هم خوب غذا خورد و هم به جای هزینه های گزاف درخصوص غذا، پول آن را در جاهای دیگر سفر خرج کرد! به تجربه میتوان گفت هرچه پول کمتری بابت غذا بدهیم، قلک پُر پول تری برای تجربه های جالب سفر داریم. یکی از این راه چاره ها صبحانه نخوردن در رستوران و خرید از سوپرمارکت هاست. شما با سرزدن به سوپرمارکتها میتوانید با هزینه کمتر میان وعده ها و صبحانه ها را تهیه کنید. برای مثال هزینه ای که ممکن است شما بابت یک صبحانه ساده شامل نان و مربا در یک رستواران بپردازید قابل مقایسه با این نیست که آن را از یک سوپر مارکت تهیه کنید.

غذای-سفر

 

خبر خوش این است که هرجای دنیا بروید سوپرمارکت هست! پس قبل از اینکه وسوسه شوید پول زیادی را بابت تنظیم قند خونتان بپردازید، از افراد محلی آدرس یک سوپرمارکت خوب و نزدیک را بپرسید! بسته به اینکه اقامت شما به چه شکل باشد میتوانید وعده های غذایی را کم یا زیاد بخرید. مثلا اگر جایی را اجاره کرده اید و یا هاستل شما یخچال فریزر دارد میتوانید یک بار برای دو یا سه وعده خرید کنید. در صورتی که در محل اقامت شما گاز و وسایل پخت و پز هست بهتر است آستین ها را بالا زده و علاوه بر صبحانه بعضی نهار و یا شام ها را هم خودتان تدارک ببینید! این کار یعنی یک تیر و دو نشان! هم غذای سفر سالم و خانگی و هم صرفه جویی در هزینه ها!

 

اقامتگاه بی آشپزخانه را فراموش کنید!

غذای-سفر

 

این که غذاهای سفر را بخرید خوب است و اینکه خودتان آنها را بپزید عالی ست! مزیت اصلی هاستل ها و اتاق های استیجاری مسافرتی این است که اغلب در کنار امکانات دیگر، آشپزخانه و امکانات پخت و پز هم دارند. حالا این دیگر هنر شماست که با صرف زمان کمتر غذایی را درست کنید که در عین خوشمزگی انرژی کافی برای گشت و گذار راهم به شما بدهد! با اینکار میتوانید صدها هزار تومان، لیر، دلار و اگر در اروپا هستید یورو ذخیره کنید! اغلب مسافران تمایل ندارند پولی که بابت سفر در نظر گرفته بودند را به خانه برگردانند و آنجا خرج کنند. پس تمام پولی که شما با صرفه جویی در هزینه های غذا انباشت میکنید میتواند صرف لذت ها و تجربه های دیگر سفر شود.

 

مزیت های اقامتگاهی که اجاره میکنید را بررسی کنید!

بسیاری از هتل ها و یا شاید برخی از هاستل ها در کنار فضایی که برای اقامت و استراحت در اختیار شما قرار میدهند پیشنهادهای اضافی و یا به اصطلاح ترغیب کننده ای مانند صبحانه مجانی را هم در اختیار شما قرار میدهند. در اینجا فقط بحث هزینه ها نیست. اول اینکه هتل ها در اکثر مواقع سعی میکنند غذای با کیفیت و راضی کننده ای ارائه کنند. این به این معنی ست که شما با وجود همچین چیزی، صبحانه سالم و پرانرژی میل خواهید کرد. علاوه بر آن شما زمان بسیار کمتری را بابت صرف غذا صرف میکنید و این به معنی وقت داشتن برای گشت و گذار بیشتر است. درکنار همه اینها شما پول کمتری بابت غذا در سفر پرداخت کرده اید. نظرتان چیست که با پول آن سوغاتی های بیشتری برای دوستانتان تهیه کنید و یا یکی دو موزه تاریخی بیشتری را نگاه کنید.

ر

 

به هرصورت اگر این شانس نصیب شما نشد که هتلی که در آن هستید شما را مهمان صبحانه کند، نرم افزارهای معرفی اماکن تخفیفی مثل Yelp، Groupon و TravelZoo هستند که با یک جستجوی ساده در آنها لیست بسیاری از رستوران های تخفیف دار در اختیار شما قرار میگیرد. در واقع شما با مشخص کردن محل و شهری که در آن هستید میزان تخفیف و حتی منو رستوران ها، کافه ها و غذاخوری های نزدیک به خود را بدست می آورید! این یعنی هرجا جز پیشخوان رستوران ها (و حتی قبل از سفر) میتوانید قیمت ها را بررسی و مقایسه کنید و در نهایت یکی از آنها را برای صرف غذا انتخاب کنید!

 

بسته های غذای کوچک

آیا تابه حال سعی کرده اید قبل از سفر بعضی از وعده های غذایی را بسته بندی کنید و همراه داشته باشید؟ یکی از چندین روش صرف غذای سفر سالم و کم هزینه بسته بندی کردن غذاهای خشک در بسته های کوچک و کم حجم است. برای مثال یکی از غذاهایی که میتوانید بسته بندی کنید میان وعده ها هستند. میتوانید لقمه های کوچکی از ترکیباتی که دوست دارید به اصطلاح پَک کنید و در طول سفر و به عنوان میان وعده مصرف کنید. همچنین ممکن است اگر محل اقامت شما یخچال و یا فریزر داشته باشد، تصمیم بگیرید وعده های غذایی را با حجم بیشتری پخت کنید و بعد در بسته های کوچکی برای روزهای بعد فریز کنید. هر ایده ای که کمک کند تا شما وقت و هزینه کمتری بابت غذا در سفر بپردازید، ارزشمند است و ارزش امتحان کردن را دارد.

غذای-سفر

 

چند نمونه از غذاهایی که میتوانید در حین سفر بسته بندی کنید:

صبحانه

  • لقمه های پنیر و خرما / گردو / سبزی
  • لقمه های پوره سیب زمینی با سبزی / گوجه
  • بسته های کنجد و یا خرمای له شده
  • پیراشکی های خامه ای / گوشت / سبزیجات

نهار و شام

  • سالاد غلات
  • پاستا و سالاد های سبزیجات و گوجه
  • پیتزای از قبل تهیه شده در منزل
  • ساندویچ الویه و یا ژامبون

 

غذاهای محلی را امتحان کنید

یکی از لذت های سفر خوردن غذاهایی ست که تابحال یا فقط عکس آنها را دیده ایم و یا حتی شاید اسم آنها را هم نشنیده ایم! خوردن غذاهای محلی در سفر چند نکته اساسی دارد. اول اینکه غالبا این غذاها ارزان هستند، مگر اینکه شما تصمیم بگیرید آنها را در یک رستوران شیک در وسط شهر امتحان کنید! اما باور کنید برای تست غذای خوشمزه هر شهر لازم نیست خود را انقدر به ضرر بیندازید، خیلی از رستوران های کوچکتر با وجود کیفیت و سرویس دهی خوب، غذاهای محلی را با قیمت منصفانه ای برای شما طبخ میکنند!

غذای-سفر

 

نکته دیگر در خصوص غذا در سفر و چشیدن خوراکی های محلی آگاهی از ترکیبات آنهاست. اگر شما هم از آنها هستید که با خوردن بادمجان یا باقالی بعد از چند دقیقه رنگ به رخسارتان نمی ماند، بهتر است قبل از هرچیز از محتویات غذاهای محلی باخبر شوید. چه بهتر که اگر زبان انگلیسی یا فرانسوی خوبی هم ندارید، حداقل اسم ترکیباتی که به آن حساس هستید را به آن زبانها بدانید! علاوه بر جذاب بودن اینکار، شاید ضامن سلامت شما در طول سفر هم باشد. در کل غذاهای محلی یکی از راه های خوردن وعده خوب و به صرفه در سفر است. به قول قدیمی ها، هم فال و هم تماشاست!

 

یک بطری آب داشته باشید

همه میدانیم که آب جزو هیچ دسته ای از غذا ها نیست اما اگر در عین حال هم به طبیعت و سلامت و هم به جیب خود احترام میگذارید بهتر است باقی داستان را بشنوید! خرید و مصرف پی در پی بطری های آب علاوه بر پول و هزینه که میکنید نماد نه چندان جالبی از روحیه مصرف گرای شماست. پس چه بهتر که قبل از هرچیز این عادت را ترک کنید. پرداخت پیوسته پول بابت آب باعث میشود همواره بخشی از هزینه های شما در سفر صرف تخریب محیط زیست شود.

چاره کار در یک بار خرج کردن است! با خرید یک بطری آب معمولی و قابل حمل تمام این مسائل به طور صحیحی حل میشود. شما هربار بابت آب پول نمی پردازید، همیشه آب همراه دارید و پلاستیک زباله بسیار کمتری به طبیعت وارد میکنید.

غذای-سفر

 

اینها چند نمونه از پیشنهادهای مسافران و کوله گردهای حرفه ای درخصوص عذای سفر بود. راستی حالا که صحبت از غذا در سفر شد بد نیست یادآوری کنیم که مسمویت غذایی چیزی ست که نمیتوانید احتمال آن را صفر در نظر بگیرید. پس چه بهتر که اولا در خصوص چیزی که در سفر میل میکنید کمی پرسجو و مطالعه کنید و همچنین همیشه در طول سفر قرص های ضد تهوع و مسمومیت بهمراه داشته باشید.

اگر شما هم توصیه و یا پیشنهادی در خصوص غذا در سفر دارید، چه خوب که آن را با ما و دیگر مخاطبان تراولچی در میان بگذارید.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917