sibche-blue-logo

چگونگی از اجسام در حال حرکت و سوژه‌ی متحرک عکس‌های بهتری بگیریم؟

عکاسی از سوژه‌ی متحرکِ در حال اسکیت سواری
عکاسی از سوژه‌ی متحرکِ در حال اسکیت سواری

عکاسی از سوژه‌ی متحرک و اجسام در حال حرکت کار ساده‌ای نیست. در بسیاری از موارد این عکس‌ها تار می‌شوند و یا از وضوح لازم برخوردار نیستند.  برای حل این مشکل پیشنهادات نویسنده و عکاس معروف یان سنترن را در این مقاله بخوانید. او جزئیات و نکات مفیدی برای عکس گرفتن از سوژه‌ی متحرک و اشیای در حال حرکت ارائه می‌دهد که به قرار زیرند:

  1. صحنه‌ای که قرار است در آن از سوژه‌ی متحرک عکس بگیرید را درست بچینید:

یک عکاس خوب نباید یک صحنه را به سادگی به تصویر بکشد بلکه باید یک داستان و ماجرای بزرگ‌تر را در پس آن ایجاد کند. این کار از طریق خلق کردن فضای صحنه و حس و حال مناسب و دقیق آن لحظه و انتقال آن به مخاطب صورت می‌گیرد. بعضی از موضوعات برای عکاس بیش از دشوارتر از دیگران است. یکی از این موضوعات عکس گرفتن از سوژه‌ی متحرک است.

یک دلفین در حال پریدن به مثابه یک سوژه‌ی متحرک
یک دلفین در حال پریدن به مثابه یک سوژه‌ی متحرک

به عنوان مثال عکس گرفتن از دوندگان مسابقه‌ی دوی ماراتن در حال رد شدن از خط پایان. یا عکاسی از یک قطار که در حال عبور از روی یک پل زیبا است. هم‌چنین عکس گرفتن از یک پرنده که در آسمان پرواز می‌کند. یک عکاس خوب قادر به عکس گرفتن از این لحظات در حال حرکت است. و البته چنین عکس‌هایی احساس بیشتری را به مخاطب انتقال می‌دهد. توانایی شما برای تنظیم صحنه در نهایت منجر به یک اثر و محصول نهایی جذاب‌تر خواهد شد.

  1. افکت مناسب را در زمان عکاسی از سوژه‌ی متحرک انتخاب کنید:

برای عکاسان ماهر روش‌ها و افکت‌های مختلفی وجود دارد. آنها با این روش‌ها می‌توانند عکس‌های خود را مدیریت کنند. شما به عنوان یک عکاس ماهر باید نخست آنچه را که در نهایت می‌خواهید از عکستان دریافت کنید، انتخاب کنید. پس از آن است که تکنیکی که با آن عکس می‌گیرید را برمی‌گزینید.

سوژه‌ی متحرک یک قطار در حال حرکت است.
سوژه‌ی متحرک یک قطار در حال حرکت است.

به عنوان مثال به قطار در حال حرکت فکر کنید. آیا شما می‌خواهید در تصویر نهایی این قطار درختان به صورت محو دیده شوند؟ و یا تمایل دارید تصویر درخت‌ها کامل و واضح باشد و تمامی اجزای آن درخت‌ها به وضوح دیده شود؟ قطعاً در هر کدام از این دو نتیجه ‌حرکت وجود دارد. اما شما برای رسیدن به هر کدام از این دو نتیجه‌ی متفاوت نیاز به تکنیک ویژه‌ای دارید. بنابراین درک اینکه اثر عکاسی شما از سوژه‌ی متحرک در نهایت چه شکلی خواهد داشت اهمیت دارد. این درک و تعیین خط مشی، تکنیک‌های مورد نیاز برای عکاسی شما را تعیین می‌کند.

  1. برای عکاسی از سوژه‌ی متحرک سرعت شاتر خود را تعیین کنید:

سرعت شاتر دوربین تحت عنوان «زمان قرار گرفتن در معرض نور» شناخته می‌شود. سرعت شاتر، تعیین می‌کند که شاتر دوربین شما تا چه اندازه باز بماند. بر اساس سرعت شاتر و میزان باز ماندن آن اندازه‌ی نوری که به دوربین شما می‌رسد، مشخص می‌شود. طبیعتاً تعیین سرعت شاتر گستره‌ی بزرگ و متفاوتی از نتایج نهایی را در عکس‌های شما ایجاد می‌کند.

با تنظیم سرعت شاتر از سوژه‌ی متحرک عکس بگیرید.
با تنظیم سرعت شاتر از سوژه‌ی متحرک عکس بگیرید.

سرعت شاتر سریع به شما امکان می‌دهد که تمرکز دقیق‌تر روی سوژه‌ی متحرک داشته باشید. به این ترتیب شما قادر خواهید بود که عکس‌هایی واضح‌تر بگیرید که تار نیستند. این در حالی است که سرعت پایین شاتر باعث می‌شود نور بیش‌تری وارد دوربین شود. این نور بیشتر سبب می‌شود که نتیجه‌ی عکس سوژه‌ی متحرک اندکی تارتر شود. بنابراین برای گرفتن بهترین عکس از اجسام متحرک سرعت‌های مختلف شاتر را امتحان کنید.

  1. برای عکس گرفتن از سوژه‌ی متحرک درجه‌ی دریچه‌ی دیافراگم را تغییر دهید:

مسأله‌ای که عکاسان هنگام استفاده از سرعت شاتر کمتر با آن مواجه می‌شوند، نور زیاد است. هر چه سرعت شاتر کمتر باشد، نور بیشتری به دوربین می‌رسد. این امر باعث می‌شود نور عکس شما بیشتر شود و عکس حالتی روحانی پیدا کند!

بستن دریچه‌ی دیافراگم هنگام عکاسی از سوژه‌ی متحرک
بستن دریچه‌ی دیافراگم هنگام عکاسی از سوژه‌ی متحرک

یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید میزان رسیدن نور را کنترل کنید، دیافراگ دوربین است. باز و بسته کردن دیافراگم لنز دوربین سبب کم و زیاد شدن میزان نور می‌شود. میزان باز بودن دریچه‌ی دیافراگم به صورت اعداد 1.4، 2، 2.8، 4، 5.6، 8، 11 و 16 نمایش داده می‌شود. بالاترین شماره‌ی دریچه‌ی دیافراگم باعث می‌شود نور بیشتری وارد دوربین شود. بنابراین شما می‌توانید با بستن دریچه‌ی دیافراگم نور کمتری به تصویر بتابانید. با این کار سوژه‌ی متحرک شما از حالت روحانی بیرون می‌آیند!

  1. برای اینکه در زمان عکاسی از سوژه‌ی متحرک مسلط‌تر باشید، از سه پایه استفاده کنید:

هنگامی که سرعت شاتر و دیافراگم خود را کامل کردید، می‌توانید شروع به عکس گرفتن کنید. استفاده از سه پایه در هنگام عکاسی یک روش مفید است. شما با استفاده از سه پایه می‌توانید هنگام عکاسی از اشیاء در حال حرکت دقت بیشتری داشته باشید.

استفاده از سه پایه هنگام عکاسی از سوژه‌ی متحرک
استفاده از سه پایه هنگام عکاسی از سوژه‌ی متحرک

استفاده از سه پایه خصوصاً هنگامی که سرعت شاتر شما کم است و برای مدت زمان بیشتری باز می‌شود، بسیار ضروری است. این روش به شما کمک می‌کند که تصویر پس‌زمینه‌ی سوژه‌ی متحرک در عین تمرکز بر جلوی تصویر واضح‌تر شود.

  1. از حرکت افقی دوربین (پن) برای عکاسی از سوژه‌ی متحرک کمک بگیرید:

حرکت افقی دوربین یک تکنیک در عکاسی و فیلمبرداری است. شما با این حرکت قادر خواهید بود که حرکت جسم متحرک را کامل کنید. به این طریق که دوربین خود را همراه با موضوع متحرک حرکت می‌دهید. به نظر می‌رسد این کار کمی سخت باشد. که البته کمی پیچیده هست. ولی بهترین نتیجه زمانی رخ می‌دهد که شما حرکت دوربین خود را با حرکت سوژه‌ی متحرک تطبیق دهید.

حرکت افقی دوربین برای عکاسی از سوژه‌ی متحرک
حرکت افقی دوربین برای عکاسی از سوژه‌ی متحرک

برای عکاسی از یک دونده و ایجاد پس زمینه‌ی تاریک، باید دوربین خود را همراه با فرد حرکت دهید. همان‌طور که در مقابل شما قرار دارد او را تعقیب کنید. گویی که از او فیلمبرداری می‌کنید. این روش سخت‌تر از باقی کارهای گفته شده است. اما یکی از تکنیک‌های با ارزش در عکاسی است که نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای به همراه دارد.

  1. تمرین زیاد راه رسیدن به نتیجه‌ی بهتر عکاسی از سوژه‌ی متحرک است:

در نهایت آنچه شما را به قله‌ی پیروزی می‌رساند، چیزی نیست جز تمرین مداوم.  تسلط بر هنر عکاسی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. پس شما بعد از یادگیری تکنیک‌های عکاسی و کارهای جدید فقط باید تمرین کنید. از تکرار چندین و چندباره دلسرد نشوید.

تمرین مؤثرترین راه برای رشد و بالا بردن مهارت‌های شما به عنوان یک عکاس است. بنابراین تنظیمات دوربین خود را مدام تغییر دهید. پیشنهادات ذکر شده را در هر روش امتحان کنید. سپس با تمرین فراوان از اجسام متحرک عکس‌های متنوعی بگیرید. با پیروی از این نکات، اعتماد به نفس و تجربه‌ی مورد نیاز برای عکاسی از سوژه‌ی متحرک را پیدا می‌کنید.

تراولچی امیدوار است با بهره‌گیری از این نکات در سفرهایتان موفق شوید عکس‌هایی زیبا بگیرید.

برای عکاسی از سوژه‌ی متحرک تمرین کنید.
برای عکاسی از سوژه‌ی متحرک تمرین کنید.
شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917