sibche-blue-logo

سلامت در سفر

چک لیست لوازم و کمک های اولیه در سفر

سلامت-در-سفر

 

سلامت در زندگی شاید از آن آیتم هایی ست که ما ایرانی ها چندان درباره آن حساس نیستیم! اما مخصوصا درباره سلامت در سفر بایستی گفت موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. سفر یعنی لذت بردن از اتفاقات پیش بینی نشده، اما در مورد سلامتی چه بهتر که این اتفاقات پیش بینی شوند، زیرا کوچکترین خلل در سلامتی هریک از همسفران شما به معنی مختل شدن برنامه سفر شماست!

همانطور که بایستی با کوله و کفش و چادر مناسب آماده رویارویی با مخاطرات سفر باشید، میتوانید با به همراه داشتن یک جعبه کوچک و یا دانستن چند اصل ساده، نه تنها سفر خوب بلکه سلامت جانی همسفران خود را نیز تامین کنید. پیش از هرچیز به شما توصیه خواهیم کرد که از وضعیت جسمی خود قبل از سفر با خبر باشید. اگر مسن هستید و یا سابقه بیماری دارید این اطلاعات باید دقیق تر و به روزتر هم باشد. از شرح کلیات بگذریم، با ما باشید تا در ادامه بدانیم چطور بایستی سلامتمان را در سفر حفظ کنیم.

 

بدن خود را بشناسید

شاید به نظر نیاید، اما اگر همراه با خود بیماری را به سفر میبرید که از وجود آن اطلاعات کمی دارید و یا به کل بی اطلاع هستید، به نوعی دارید با جان خود قمار میکنید. حفظ سلامت در سفر یعنی اینکه شما بدانید در بدنتان چه میگذرد و تحولاتی مکه حادث میشود چه معنی دارد. اگر مدتی ست پای راست شما به اصطلاح خواب میرود و یا نفس شما بر خلاف قبل به راحتی تنگ میشود، به این معنی ست که چیزی خطرناکی در حال رخ دادن است. این خطر مخصوصا وقتی که شما در کشوری هستید که زبان آنها را نمیدانید بدتر است.

پس قبل از سفر اگر بیماری خاصی دارید، درباره آن بیشتر بدانید و اسم آن را حداقل به زبان انگلیسی روی کاغذی بنویسید و در لای پاسپورت خود داشته باشید. اگر هم بیماری شما خاص نیست و جدیدا عوارضی مثل خستگی و یا درد شانه ها و قفسه سینه را داشته اید، نگذارید بیماری شما را در سفر غافلگیر کند.

 

آلرژی

بسته به اینکه در چه فصلی و به چه اقلیمی سفر میکنید ممکن است دچار آلرژی های گوناگونی شوید. حساسیت های بهاره، حساسیت به بادهای فصلی و یا مواد خاصی در چشمه های آب گرم و غیره از انواع آلرژی هاست. همچنین خارش گلو یا پوست، ملتهب شدن پوست، قرمز شدن چشم و امثال اینها، نشانه های ظاهری آلرژی هستند.

سلامت-در-سفر

 

درمان آلرژی در بیشتر وقت ها همین آنتی هیستامین است، اما به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه نباید آنها را بدون نظر پزشک بخورید. پس قبل از سفر، مخصوصا در فصل بهار از نوع آلرژی خود باخبر باشید و درمان آن را از پزشکتان بخواهید.

 

یبوست

تغییر آب و هوا و بهم ریختن سیکل غذاخوردن ها میتواند باعث سیبوست شود. البته تا حد زیادی میتوان با خوردن نوشیدنی و میوه ها و خوراکی های فیبردار از این اتفاق جلوگیری کرد. اما به هرحال در صورتی که نتوانستید از شر این بیماری خلاص شوید، گزینه آخر ملین های هستند! بسیاری از ملین ها و یا همان Laxative ها به صورت شربت در داروخانه ها موجود هستند.

جدی نگرفتن یبوست میتواند باعث بروز بیماری های دیگری در دستگاه گوارش شود. پس بیش از اینکه با جدی نگرفتن آن سلامت در سفر را به خطر بی اندازیم بهتر است به فکر درمان های ساده و پیش پاافتاده آن بیفتیم.

 

اسهال

گرفتار شدن به برخی بیماری ها رایج در طول سفر اجتناب ناپذیر است! اگر شما دچار این دردسر شدید بهتر است قبل از وخیم تر شدن اوضاع با خوردن نوشیدینی و آب کافی مانع از دست رفتن آب بدن خود شوید. در صورتی که احساس میکنید، وضع موجود قابل ادامه دادن نیست بهتر است برنامه سفر را یک روزی به تعویق بیندازید، زیرا در این شرایط احتمالا بهترین و امن ترین جا برای شما همان هتل و یا محل اقامتگاهتان است!

داروی مناسب اسهال معمولا سيپروفلوكساسين است. اما در خصوص مصرف این دارو هم بهتر است از قبل با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر قرار است در دوره بارداری آن را مصرف کنید، بایستی قطعا تحت نظر پزشک اینکار را انجام دهید. این دارو را میتوان معمولا با شکم خالی و سک لیوان آب و در طول شبانه روز به صورت منظم مصرف کنید. همچنین استفاده از محلول های حاوی ترکیبات شکر نمک کمک میکند تا مواد معدنی که از دست داده اید به بدن شما بازگردد.

 

سوزش معده و رفلکس

خوردن قضاهای ترش و یا آب میوه های غیرطبیعی و دست ساز، در افرادی که زمینه آن را دارند میتواند موجب دلدرد و یا سوزش سر معده شود. اگر شما هم مستعد رفلکس و یا سوزش هستید بهتر است برای رعایت سلامت در سفر قبل از اینکه به جاده بزنید یک تست هلیکوباکتری انجام دهید. به هرصورت به نظر میرسد به همراه داشتن قرص های آنتی رفلکس برای شما ضروریست. همچنین رعایت یک سری نکات در خصوص غذاها و عادت غذا خوردن برای کسانی که از رفلکس معده رنج میبرند چه در منزل و چه در طول سفر الزامی ست.

سلامت-در-سفر

 

یکی دیگر از عوامل تحریک کننده سلامت سفر و رفلکس معده، فعالیت بدنی بعد از غذاست. در وواق راه رفتن با شکم پر و یا محکم بستن بندهای روی شکم و کمر کوله پشتی یکی از عواملی ست که میتواند احتمال رفلکس معده را افزایش دهد.

 

عفونت و التهاب

در صورتی که تصمیم دارید در طول سفر از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید، قبل از آن آنها را با یک پزشک چک کنید. پزشک میتواند تجویز کند که شما در طول سفر و احتمالا برای کدام عفومت ها چه آنتی بیوتیکی مصرف کنید. آنتی بیوتیک ها اغلب بایستی با میزان آب فراوانی مصرف شوند. پس اگر از آنها استفاده کردید سعی کنید نوشیدنی و آب بیشتری میل کنید.

همچنین در خصوص التهاب، اگر احساس کردی ظاهر آن به شکلی ست که تا بحال برای شما اتفاق نیفتاده، سریعا از لیدر گروه بخواهید شما را برای مشاوره با پزشک راهنمایی کند. اگر هم تنها سفر میکنید، ادامه سفر تنها افزایش دادن ریسک بیماری ست. پس تا وقتی که آن را به کنترل در نیاورده اید به سفر ادامه ندهید. این توصیه بدون شک جز اصلی ترین نکات در خصوص سلامت در سفر است.

سلامت-در-سفر

 

یکی از گزینه ها دیگر تهدید کننده در خصوص سلامت سفر، وجود قسمت ها عفونت دار در معرض محیط های بسته و پر از میکروب مانند پاهاست. عفونت در انگشتان پا و یا کف پا میتواند به مرور همچنان وضعیت بدتری پیدا کرد و به دلیل هوانخوردن و در معرض آلودگی بودن مشکلات زیادی را سبب شود. بهتر است در این مواقع به قدری که ممکن است برای بهبود و بازگشت آن به وضع عادی توقف و استراحت کرد.

 

درد

یکی از راه های خلاصی از شر دردهای موقتی مثل سردرد، دندان درد، گرفتگی ماهیچه ها و دردهای قاعدگی مسکن ها هستند. اما مراقب باشید که در سفر به بعضی کشورها مخصوصا کشورهای عربی، به همراه داشتن قرص های حاوی کُدئین میتواند منجر به دیپورت شدن و یا حتی زندان شود. به همراه داشتن پد های مخصوص تاول هم ضروری ست. زیرا باند و یا پارچه معمولی میتواند با جذب رطوبت آلوده شود.

اگر هم قرار است در طول سفر رانندگی کنید بایستی بدانید داروهای حاوی کدئین بسیار خواب آور بوده و میتوانند به راحتی سلامت سفر و جان همراهان شما را در اثر خطای رانندگی به خطر اندازند.

 

زخم و تاول

بهتر است در طول سفر با خود پدهای ضدعفونی کننده را همراه داشته باشیم تا در صورت لزوم زخم ها و یا محل تاول ها را با آن تمیز کنیم. به احتمال زیاد شما هم قبل از سفر آمپول کزاز را استفاده کرده اید اما باید بدانید در خصوص بعضی کشورها آمپولهای بیشتری هست که باید قبل از سفر آنها را تزریق کرده باشید.

 

آفتاب سوختگی

استفاده از کلاه و کرم ضد آفتاب از راه های اصلی جلوگیری از آفتاب سوختگی ست. در این خصوص بهتر است در صورت شدید بودن آفتاب از کرمی با SBF بالا برای خرید استفاده کنید.

 

سرنگ و سوزن

به احتمالا زیاد داشتن سرنگ شخصی در هنگام به وجود آمدن مشکل در کشورهایی که وضع بهداشتی مناسبی ندارند بسیار کمک کننده خواهد بود. بیشتر بیمارستان ها و یا درمانگاه ها پک های سرنگ شخصی دارند که میتوان قبل از سفر آنها را تهیه کرد.

 

دماسنج، موچین و قیچی

در ادامه بحث سلامت در سفر، وجود یک دماسنج جیبی و یا حتی کاغذی میتواند بسیار مفید باشد. همچنین در مواقع نیاز وجود قیچی و موچین نیاز خواهد شد. به همراه داشتن بسیاری از لوازم کوچک و تیز سفر میتواند در یک جعبه یا یک بسته قابل حمل باشد.

سلامت-در-سفر

تهوع

بعد از اسهال، عامل بعدی در از دست رفتن آب بدن استفراغ شدید است. بهتر است قبل از سفر از داروخانه یک بست قرص ضد تهوع تهیه کنید تا در صورت لزوم از ادامه احساس تهوع و یا استفراغ جلوگیری کنید. همچنین در صورت ادامه آن، بایستی با مصرف پیوسته مایعات در سفر از کاهش سطح آن در بدن جلوگیری کنید.

 

قرص ها و یا فیلتر های تصویه آب

قرص های تصفیه آب را میتوان به راحتی از داروخانه ها یا مغازه ها تهیه کرد، علاوه بر آن ظرف های آب حاوی فیلتر تصفیه آب این روزها در مغازه ویا ابزار کوهنوردی فروشی ها قابل خریداری ست.

سلامت-در-سفر

 

امیدواریم تا حدی با مسائل مروبط به سلامت در سفر آشنا شده باشید. به طور قطع هدف همه از سفر، در واقع لذت بردن در بستر محیطی آرام و امن است. حفظ اصولی که منجر به افزایش کیفیت سلامت در سفر باشد به نفع شما و همراهانی ست که به طور قطع برای آنها ارزش قائل هستید.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917