sibche-blue-logo

سفر با سالمندان (قسمت اول)

چطور این تجربه جالب را خوب پشت سر بگذاریم!؟

 

سفر با سالمندان جذابیت های خود را دارد. آنها در خصوص بسیاری از چیزها که شما ندیده و نشنیده اید اطلاعات دارند. پس این فرصت را دست کم نگیرید و به این سفر حسابی بها دهید! روی سخن امروز ما تنها با کسانی نیست که میخواهند با پدر و مادر سالمند خود به سفر بروند. هم با جوان تر هاست و هم با خود سالمندان به اینکه چطور در طول سفر شرایطی را فراهم آورند تا جزئیات مربوط به سلامتی و امنیت سالمندان در سفر به خوبی مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از کسانی که پا به سن میگذارند در ابتدا خیال میکنند بایستی سفر را هم مانند بسیاری دیگر از فعالیت های دیگر به کنار گذاشته و تنها به استراحت بپدازند. پس در قدم اول این شما هستید که بایستی در آنها انگیزه سفر را زنده کنید.

بسیاری از سالمندان که مدت ها به سفر نرفته اند و یا خود را برای سفرکردن زیادی سالخورده و ناآماده میدانند در برابر پیشنهاد سفر مقاومت میکنند. این مقاوت دلایل بسیاری دارد. یکی از آنها این است که آنها میدانند سفر با سالمندان کمی سرعت شما در سفر را خواهد کاست. از طرفی دیگر ممکن است آنها از بیماری رنج ببرند و از این هراس داشته باشند که در طول سفر بیماری قوت بگیرد. پس شما بایستی قبل از پیشنهاد سفر به آنها این نکات را مدنظر قرار دهید. آنها دوست ندارند بودنشان کیفیت سفر شما را پایین آورد. پس در صورتی که تصمیم گرفته اید با پدر و مادر سالخورده تان همسفر شوید بایستی در خصوص مواردی به آنها دلگرمی و اطمینان دهید. از جمله اینکه بسیار مشتاقید و این خواست قلبی شماست که آنها همسفر شما شوند، دوم اینکه در خصوص بیماری آنها و جزئیاتی که باید رعایت کنید هشیاری لازم را خواهید داشت و سوم اینکه شما تدارکات لازم برای سفر آنها را چیده اید و در طول سفر مراقب آنها خواهید بود.

بسیار خوب، اگر توانستید پدر و مادر و یا دوست سالخورده خود را متقاعد کنید که در سفر همراه شما باشد، حالا نوبت شماست که در ادامه مطلب با نکاتی که بایستی در سفر با سالمندان رعایت کنید، آشنا شوید.

 

بیمه سفر

بیمه سفر برای تمام کسانی که به سفر میروند یک احتیاج مبرم است. کسی در خصوص اتفاقاتی که در سفر و به دور از خانه و شهر و کشورتان اتفاق می افتد آگاه نیست. اگر بیمه برای دیگر مسافران یک مسئله مهم باشد برای سالخورده ها و در سفر با سالمندان یک ضرورت تمام عیار است. کافی ست آسیب پذیری آنها در برابر یک زمین خوردن و یا یک سرماخوردگی ساده در نظر بگیرید. درست است که هیچ یک از ما دوست ندارید این عزیزان کوچک ترین اتفاق بدی در خصوص بیماری را در طول سفر و حتی زندگی تجربه کنند اما خوب میدانیم که ریسم بازگشت بیماری های مانند حمله قلبی و یا تنگی نفس و غیره در سالمندان بسیار بالاتر است.

 

مخصوصا در سفر شما مجبور به پیمایش راه و یا گاهی ایستادن و منتظر ماندن در زیر آفتاب هستید، پس بهتر است اگر تابحال این ریسک را به جان خریده اید که در سفر با سالمندان بیخیال بیمه شوید، از حالا به بعد کمی به اتفاقات محتمل در سفر و هزینه ها و دردسرهای آن فکر کنید و برای سفر بعدی حتما بیمه سفر تهیه کنید. خاطرتان باشد قرار نیست این مخاطرات شما را از سفر با سالمندان منصرف کند. با تهیه یک بیمه سفر ساده، خیال شما تا حد زیادی در خصوص شرایط اضطراری راحت خواهد بود.

 

نبودن در اتاق را جار نزنید!

این یکی توصیه ایست که باید شما به سالمندان گوشزد کنید. بیشتر افراد فکر میکنند هتل های آنقدر امن هستند که بتوان از راحت آنها را با تمام پول و جواهراتی که در اتاق دارید ترک کنید. نکته اینجاست که بهتر است در هنگام خروج تابلو لطفا اتاق را نظافت کنید را پشت در نگذارید. بیشتر دزدها میدانند که مسافران پاسپورت های خود را به همراه مقدار زیادی پول و جواهرات در اتاق میگذارند و بعد به دیدن شهر میروند. مخصوصا وقتی که شما سالمند هستید، احتمال اینکه طعمه بهتری برای ردیابی و دزدی باشید بیشتر است. پس به جای اینکه نبودنتان در اتاق را جاربزنید، بهتر است با مهمانداری هتل تماس بگیرید و به آنها بگویید شما در اتاق نیستید و میتوانند برای نظافت اتاق کسی را به آنجا بفرستند.

 

همچنین اگر اتاق شما در نزدیکی راه پله و یا آسانسور قرار دارد بایستی دقت بیشتری بکنید. رفت و آمد بیشتر به معنی خطر دزدی بیشتر است. پس بهتر است در این مواقع در اتاق شما مجهز به یک زنجیر امنیتی باشد تا بتوانید قبل از باز کردن در از فردی که پشت در است اطمینان حاصل کنید. راستی از یاد نبرید که اتاق های همکف و دارای پنجره هم گزینه بدی برای دزدی نیست! اگر سالمند هستید و به سفر میروید و یا اگر همسفر سالمندی با خود دارید در هنگام رزور هتل از آنها بخواهید امن ترین اتاق ها را به شما پیشنهاد یدهند.(هرچند که آنها ادعا کنند همه اتاق هایشان به اندازه کافی امن هست!)

 

دقت کنید که چه میخورید

چه دوست داشته باشید یا نداشته باشید، سالمندی سن و سال رژیم های سخت و دوری از هوا و هوس های خورکی است. بله! ممکن است شما زمانی چرب و چیلی ترین غذاها در ایران و تند ترین غذاها را در هندوستان میخوردید، اما آن برای زمانی بود که شما جوان تر بودید! پس آن روزهای پرخوری و بی دقتی در رژِم غذایی را فراموش کنید و حواستان را جمع کنید که در طول سفر کار دست خودتان ندهید. در واقع خیلی از افراد حتی جدا از سالمندان، وقتی پا به سفر میگذارند عادت ها و چیزهایی که برایشان غدغن است را فراموش میکنند. بعضی از سیگاری هایی که سیگار را ترک کرده اند دوباره با شروع سفر به سیگار کشیدن روی می آورند و کسانی که میدانند نباید چربی و یا نمک زیادی بخورند دوباره این عادت بد را در سفر شروع میکنند.

 

خاطرمان باشد ما دوست ندارید بیشتر طول سفر را در هتل و یا در درمانگاه در حال استراحت باشیم. پس وقتی سر و کله خوردنی های پرخطر از راه میرسد تنها به مزه کردن آنها بسنده کنید و به خاطر بیاورید که شما در جوانی حسابی از این غذاها خورده اید و جای حسرتی به جا نگذاشته اید!

 

داروها و توصیه های پزشکی

بیشتر سالمندان در طول سفر نیاز به این دارند که در خصوص دارو ها و مراقبت هایشان مورد یادآوری قرار بگیرند. اولین اقدام درست در خصوص داروها و لوازم پزشکی این است که شما بدانید نباید آنها را در چمدان هایی که به قسمت باربری میروند قرار دهید. شما باید این احتمال را بدهید که هربار ممکن است به این داروها فورا احتیاج پیدا کنید. پس اگر سوار هواپیما میشوید و یا برای گشت زدن هتل را ترک میکنید بهتر است مقدار کافی از داروهای ضروری را به همراه داشته باشید.

سفر-با-سالمندان

 

همچنین بد نیست لیستی از داروهایی که با خود به سفر میبرید و ضروری هستند را یادداشت کنید. این فقط پول و یا پاسپورت شما نیست که ممکن است گم شود. در طول سفر با سالمندان یکی از بدترین چیزهایی که میتواند گم شود داروهای ضروری ست. پس علاوه بر مراقبتی که خود سالمندان بر وسایل خود دارند بهتر است شما هم مراقبت ویژه بر آنها داشته باشید. توصیه مهم دیگری را فراموش نکنید. نام بیماری و داروهای سالمندی که همراه شماست را به زبان کشوری که به آن سفر میکنید ترجمه و یادداشت کنید. این یک تصمیم هوشمندانه ست که باعث میشود در موقع ضرورت شما اطلاعات کافی برای منتقل کردن به کسانی که قصد کمک به شما را دارند داشته باشید.

 

طعمه نباشید

اگر یک سالمند هستید بایستی بدانید سالخوردگی یک سری مزایا هم دارد. اینکه شما قدرت خرید بیشتری نسبت به دیگران دارید و معمولا طلا و جواهراتتان بیشتر از کم سن و سالهاست. اما از یاد نبرید که این به معنی این نیست که شما دائما همه آنها را حمل کنید! در واقع چه دوست داشته باشید و چه نداشته باشید جماعت دزدان معتقداند سالخوردگان به دلیل توجه کمتری که به اطراف خود دارند گزینه های بهتری برای سرقت هستند. ممکن است جواهرات شما بسیار در دسترس باشد و یا سوغاتی گران قیمت و دوربین باحالی که همراه خود دارید را همینطور بی هوا در دست بچرخاید، اما بهتر است بدانید این حواس پرتی عاقب خوشی ندارد.

 

در سفر نه کسی شما را میشناسد و نه شما کسی را! پس بهتر نیست اگر چند روزی از جواهرات خود دور باشید و با دل قرص تری به سفر بپردازید. یا برای کیف پول و دوربین خود یک بند تدارک ببینید که آن را به شما متصل کند؟ اینها راهکارهایست که باعث میشود وقتی وارد یک بازار محلی میشوید با خیال راحت تری به گشت و گذار بپردازید.

 

دیگران را در جریان قرار دهید

اگر تنها به سفر میروید بهتر است دیگران را در جریان سفر خود قرار دهید. بسیاری از کسانی که شما را میشناسند بابت سن و سال و شرایط تان نگران شما هستند. این چیزی نیست که شما بابت آن ناراحت شوید و آن را دوست نداشته باشید. بهتر است برای آنچه که مربوط به امنیت شما و خیال راحت دیگران است آنها را هر روز در جریان برنامه سفر خود قرار دهید. از جمله هتل هایی که میروید و جاهایی که برای بازدید آنها برنامه دارید. مخصوصا زمانی که از مسیر خارج میشوید و قرار است جای غیر متعارفی را دیدن کنید.

 

شماره تلفن های ضروری

در سفر با سالمندان به هر صورت ریسک های پیش بینی نشده ای هست. چه بهتر که به انجام دو نکته اقدام کنید. اولا اینکه شماره تلفن های ضروری مانند اورژانس و یا پلیس را در کشوری که به آن سفر میکنید بدانید و بعد اینکه در کیف سالمندی که همراه شماست آدرسی از هتل محل اقامت و یا شماره تلفنی از خودتان بجا بگذارید. با اینکار تحت هر شرایطی اگر یکدیگر را گم کردید حداقل شما میدانید که اگر فردی بخواهد به همراه شما کمک کند اطلاعات لازم را در مورد محل اقامت و شماره تلفن شما را دارد.

 

مراقب پاهایتان باشید

 

در خصوص سفر با سالمندان دقت کنید که از قبل بدانید قرار است چه مقدار پیاده روی داشته باشید و آنها چقدر از پس آن بر می آیند. انتخاب کفش مناسب بسیار مهم است. کتانی های صاف و بدون پاشنه باعث میشود در طول سفر پاها در شرایط راحتی باشند. هرچند که کمی پاشنه برای دوری از کمردرد خوب است اما به یاد داشته باشید انتخاب با خود آنهاست و خودشان بهتر میدانند در این سن وسال چه چیزی برای راه رفتن آنها مناسب تر است.

 

همه توصیه ها را خواندید؟ باید بدانید که سالمندان دوست دارند مانند دیگران با آنها رفتار شود. اگر شما به ظاهر خود اهمیت میدهید باید بدانید آنها هم به حس خوبی که به دیگران میدهند آگاه اند. پس هوای آنها را در سفر حسابی داشته باشید! در قسمت دوم این مطلب قرار است بیشتر در خصوص  همین موضوع صحبت کنیم.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917