sibche-blue-logo

سفر با سالمندان (قسمت دوم)

چه نکات دیگری در سفر با سالمندان وجود دارد!؟

سفر-با-سالمندان

 

در قسمت اول از این پست به برخی از مهمترین موارد در خصوص اینکه بایستی در سفر با سالمندان به چه شکل رفتار کرد عنوان کردیم. گفتیم که قبل از سفر شما بایستی موارد زیادی از قبیل بیمه سفر، موارد پزشکی و دیگر چیزها را رعایت کنید. اگر خوانده باشید گفتیم که سالمندان نسبت به شما و دیگر مسافران در مواردی آسیب پذیرتراند. برای مثال آنها زودتر از شما خسته میشوند، توجه کمتری به محیط اطراف دارند و در نتیجه بیشتر مورد هدف دزدی قرار میگیرند و اینکه گفتیم در خصوص خوردن و نوشیدن آنها بایستی احتیاط کنید و قرار نیست همه چیز را به خود آنها واگذار کنید. من و شما هم روزی پا به سن میگذاریم و باید قبول کنیم انسان در هر سن و سالی اگر مورد مراقبت نباشد امکان بی احتیاطی و خطای او زیاد است.

اما این تمام ماجرا نیست. قصد داریم در ادامه به باقی مسائلی که در خصوص سفر با سالمندان اهمیت دارد صحبت کنیم. میخواهیم بگوییم چرا سفر برای سالمندان ضروری و امید بخش است و اینکه بایستی چطور توجه ویژه ای به آنها کرد؟

 

چرا سفر سالمندان را امیدوار تر میکند؟

محمود دولت آبادی در جایی مینویسد:

پیری به نظرم چیزی نیست جز بی آیندگی و اگر آدم دچار پیری زودرس میشود برای این است که فردایی نمیبیند.

تصور کنید حالا تیر ماه است و شما برای شهریور ماه به پدر و مادر خود قول یک سفر را میدهید. شاید شما نتوانید تصور کنید، اما این دوماه برای آنها به شکل دیگری میگذرد. یک امید که درباره آن با دوستان خود حرف میزنند و کم کم خود را برای آن آماده میکنند. خاطرتان باشد سفر با سالمندان و پا به سن گذاشته ها مثل سفر با دوستانان نیست که صبح به آنها خبر بدهید و ظهر در جاده باشید! سالمندان برای آماده کردن خود به زمان بیشتری نیاز دارند. حالا نکته اینجاست که اگر میتوانید از پس قولی که میدهید بربیاید و برنامه ریزی درستی بکنید، از یکی دوماه قبل به آنها بگویید که قرار است به سفر بروید.

سفر-با-سالمندان

 

اینکار باعث میشود آنها برای زندگی و برای روزهای خوب سفر چشم انتظار بمانند و در واقع شوق رسیدن آن روزها آنها را امیدوارتر نگه میدارد. همچنین از یاد نبرید که اغلب سالمندان بیشتر وقت خود را در منزل میگذرانند. دیدن فضای بیمارستان میتواند حال ما را برای چند روز بد کند اما آنها چند سالی هست که به این فضا عادت دارند. پس یادتان باشد سفر برای آها مثل آبی ست روی آتش و مثل جان گرفتن دوباره ایست در میان روزگاری که آنها یا بیشتر روز را در منزل میگذرانند و یا در پارکها و گاها و متاسفانه در خانه های سالمندان.

 

چرا سالمندان از ما مسافرتر هستند!؟

میخواهیم توجه شما به این مورد مهم را با آماری از جامعه سالمندان استرالیا جلب کنیم. در این کشور 25 درصد از کل جمعیت بالای 55 سال هستند که تخمین میزنند 4/5 میلیون از آنها در حال سفر هستند! شاید جالب باشد بدانید که 39 درصد از ثروت های جامعه و چیزی که بابت آن پول پرداخت میشود از طریق سالمندان هست. علاوه بر همه اینها سالمندان چیزی در دست دارند که بسیاری از ما از داشتن آن در این روزها محرومیم. چیزی که برای داشتن یک سفر شرط ضروری ست. زمان! سالمندان زمان بیشتری از ما برای سفر دارند و برای همین اکثر آنها وقتی شرایط دیگر محیا باشد ترجیح میدهند که بجای نشستن در منزل به باقی جهان که فرصت دیدن آن را نداشته اند، سفر کنند.

 

چرا باید بیشتر مراقب آنها باشیم؟

در این خصوص هم جامعه آماری بخشی از آمریکا مورد خوبی برای فهم درست اهمیت این موضوع است. در سال 2010 از بین 2/3 میلیون جراحت و آسیب دیدگی که در خصوص سالمندان بالای 65 سال اتفاق افتاده بود، درصد بالایی از آن یعنی چیزی در حدود 950 هزار اتفاق در محیط منزل و با وسایل مختلف از جمله کابینت، فنس، دستگیره، درب و یا پنجره ها اتفاق افتاده بود. این آمار نشان میدهد زمانی که شما در محل اقامت خود مثلا در هتل و یا آپارتمان اجاره ای هستید، بر خلاف تصور شما، در شرایطی قرار دارید که بیشتری احتمال صدمه دیدن سالمندان وجود دارد.

سفر-با-سالمندان

 

در مورد بعدی عنوان شده است که حدود 700 هزار مورد از این مراجعات به اورژانس در خصوص آسیب دیدگی در محیط هایی مثل حمام، سرویس های بهداشتی، تخت خواب، میز و یا صندلی نشیمن و یا لیز خورد روی فرش بوده است. پس بایستی در این موارد هم مانند دیگر مورادی که اکثرا در محیط محل اقامتی شما هستند دقت کرد.

اما در خصوص گشت زنی ها بایستی عنوان کرد که طبق آمار حدود 35 تا 40 درصد افراد بالای شصت و پنج سال در آمریکا سالانه حداقل یکبار زمین میخورند. زمین خوردن میتواند یکی از اصلی ترین موارد آسیب دیدگی سالمندان باشد. و یا بد نیست بدانید که سالمندان بسیار بیشتر از دیگر بزرگسالان در خصوص آتش و دود آسیب پذیر هستند. پس اگر تصمیم دارید شبی را با آنها در جایی کمپ بزنید، بایستی از قبل موارد زیادی را پیش بینی کرده باشید.

 

سبک بازنشستگی ها در حال تغییر است

سفر-با-سالمندان

 

اگر از بسیاری از کسانی که این روزها بازنشسته هستند بپرسید به شما میگویند که دوست دارند باقی عمر را به سفر بگذرانند. اگر باور ندارید آمارها در آمریکا نشان میدهد که 59 درصد از آمریکایی ها رویای این را دارند که در سنین پیری از دنیا دیدن کنند. همچنین بیشتر آنها اعتقاد دارند سفر میتواند به آنها چیزهای بسیاری یاد بدهد و کمک کند تا شیوه های دیگری از زندگی را کشف کنند. سالمندان این روزها در مقایسه با سالهای پیش تمایل بیشتری به یادگیری دارند. همچنین حجم تبلیغات بالا در خصوص صنعت توریسم در دنیا باعث شده تا افراد تمایل بیشتری به سفر پیدا کنند.

 

سه گانه پزشکی قبل از سفر با سالمندان

این سه گانه را بایستی قبل از هر سفر حتما چک کنید.

چکاپ کامل لازمه شروع سفر با سالمندان است. شما بایستی قبل از سفر حتما سالمند بالای 65 سال خود را برای چک کردن حداقل علائم و نشانه های ساده سلامتی مانند فشار خون، میزان قند خون و وضعیت نرمال ضربان قلب و مواردی از این قبیل به پزشک او مراجعه کنید. پ

واکسن ها برای کسانی که به کشورهای خاص و یا اماکن خاص و گاها بسیار پرجمعیت سفر میکنند ضروری ست. برای مثال سفر هرساله بسیاری از هم وطنان مسن ما به کشور عراق میتواند بسیار پر ریسک و دردسر آفرین باشد. بدن افراد مسن به بیماری های مانند سرخک، سرخچه، اوریون و آنفولانزا حساسیت بیشتری دارد و دربرابر آن ضعیف تر است.

داروها را بایستی همیشه در دسترس و به مقدار بیشتری از نیاز داشت. لازم است تا بعضی از داروهای حیاتی را حتی در دوجا ذخیره داشته باشید. زیرا گم شدن و یا تمام شدن آنها مخصوصا در کشوری که قادر به ایجاد ارتباط از طریق زبان نیستید میتواند بسیار خطرآفرین باشد.

 

به آنها انگیزه سفر بدهید

سفر سه ضلع اصلی دارد:

هزینه: بسیاری از افرادی که به سفر نمیروند دلیل اصلی این کار را نداشتن بودجه کافی میدانند. هرچقدر هم که ما و دیگران از سفر ارزان بنویسیم و از اینکه میتوان با حداقل کردن و حتی گاهی صفر کردن هزینه ها به سفر رفت، باز هم گوش شان بدهکار این حرف ها نیست. پس اولین ضلع اصلی مثلث سفر هزینه و پول است.

زمان: مسلما ترک خانه و شهر به مقصدی برای سفر اگر بی پول هم ممکن شود بی زمان ممکن نیست. پس دومین شرط برای سفر کردن داشتن زمان است. شما میتوانید با برنامه ریزی در خصوص مرخصی ها وتعطیلات هرسال زمان های خوبی را برای سفر پیدا کنید. اما نکته ای که هست این است که سالمندان این گوهر بی بازگشت را به وفور دارند!

انگیزه: شما اگر پول و زمان به قدر کافی هم داشته باشید، اما چیزی درون شما را قلقلک نکند که به سفر بروید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد! همچنان صبح به صبح از منزل به محل کار میروید و بارها برای همه غر میزنید که عمر تمام شد و ما جایی جز اینجا که هستیم را ندیدیم!

حالا چرا در میان بحث سفر با سالمندان این مثلث را مطرح کردیم. تنها به خاطر ضلع سوم آن. بسیاری از سالمندان هزینه و زمان کافی برای یک سفر را دارند. دو ضلع از این مثلث باارزش کامل است، حالا نوبت شماست که این اتفاق را با دادن انگیزه به سالمندان کامل کنید. آنها در بسیاری از مواردی که از سفر منصرف میشوند اعتماد به نفس کافی برای سفر را ندارند. گاهی حتی در فرهنگ ما ایرانی ها برای اینکه تابحال زیاد به سفر عادت نداشته اند به نوعی خارج از چارچوب زندگی خود میدانند. پس نقش شما برای اینکه این حلقه گم شده را پیدا کنید این است که در دل سالمندان اطرافتان این انگیزه را برای کندن از خانه و رفتن به سفر ایجاد کنید.

سفر-با-سالمندان

 

برای این کار میتوانید از روش های زیادی استفاده کنید. میتوانید از سفرهایی که خودتان یا دوستان تان رفته اند خاطرات جالبی تعریف کنید. میتوانید در شبکه های اجتماعی برای آنها عکس هایی از جاهای دیدنی شهرهای ایران و جهان و یا برنامه سفر تورهای مسافرتی را بفرستید. هرچند که مقاومت مدل ذهنی آنها زیاد هم باشد بالاخره روزی تسلیم این همت انگیزشی شما خواهند شد!

 

و آخر اینکه

برخی ایرلاین ها و مخصوصا هتل ها در خارج از ایران برای سالمندان خدمات بخصوصی ارائه میدهند. در واقع در هنگام رزرو بلیط هواپیما و یا رزرو هتل میتوانید چشم بگردایند و عبارت Additional Services for Seniors را در آن پیدا کنید. برای مثال برخی ایرلاین ها در طول پرواز برای سالمندانی که نیاز دارند یک دستیار در نظر میگیرند که میتواند آنها را در طول پرواز یاری کند.

 

ما هرچه که در خصوص سفر با سالمندان مفید و کاربردی بود برای شما در دو قسمت اشاره کردیم. اگر هنوز قسمت اول این نوشته را مطالعه نکردید سری به آن بزنید و از نکته هایی که در خصوص غذا، مراقبت های پزشکی و غیره هست مطلع شوید. اگر سالمند شما آلرژی دارد، بد نیست به این مطلب هم سری بزنید و با آگاهی بیشتری به سفر بروید. اگر شما هم از آنهایی هستید که گه گاه پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ را به سفر دعوت میکنید، خوشحال میشویم اگر خاطره و یا توصیه خود را در خصوص سفر با سالمندان برای ما بیان کنید.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917