sibche-blue-logo

رعایت بهداشت در پرواز با توجه به هشت نکته ی مهم آسان تر می شود.

تنها از بطری آب بنوشید.
برای رعایت بهداشت در پرواز تنها از بطری آب بنوشید.

بهداشت در پرواز و هواپیما مانند هر مکان عمومی دیگری ضروری است. بخصوص در این روزها که هواپیماها یک وسیله ی نقلیه ی عمومی ارزان قیمت شده اند. از تراولچی بلیط هواپیما تهیه کرده اید و قصد دارید به سفر بروید؟ پس باید به تمیزی و رعایت بهداشت در هواپیما نیز توجه کنید. در این مقاله هشت روش برای انجام سفری تمیز و دور از هر گونه آلودگی به شما پیشنهاد می شود. امیدواریم که با رعایت این نکات بهداشتی پروازی سالم و راحت داشته باشید.

 

 1. با پای برهنه درون هواپیما راه نروید.

ممکن است برای پرهیز از ورم کردن پاها در یک پرواز طولانی کفش های خود را درآورید. بعد چون کف هواپیما به نظرتان تمیز می آید، برای قدم زدن در طول کابین کفش نپوشید. اما کف هواپیما تمیز نیست. خدمه ی پرواز هر نوع آلودگی ای را کف هواپیما مشاهده کرده اند. از خون گرفته تا مواد غذایی ریخته شده و سایر چیزهای آلوده. که فرش را دیده اند. بعضی از مردم در پروازهای خارجی حتی پابرهنه به دستشویی می روند. آنها حتماً بیمار خواهند شد زیرا کف هواپیما پر از میکروب است. حتی ممکن است شیشه ی عینک یا لیوان یک مسافر بشکند. هیچ تضمینی وجود ندارد که وقتی پابرهنه هستید، کف پایتان زخمی نشود. پس به منظور رعایت بهداشت در پرواز پابرهنه راه نروید.

 

 1. دریچه ی هوا را نبندید.

 

بهتر است که هوای اطراف شما سرد باشد تا اینکه دریچه ی هوا بسته باشد. بستن دریچه باعث می شود میکروب ها قادر باشند در اطراف شما جولان بدهند. پزشکان توصیه می کنند که برای حفظ سلامت و رعایت بهداشت در پرواز دریچه ی هوا حتماً باز باشد. این کار مانع نشر میکروب به منطقه ی تنفش شما می شود.

 

 1. غذا را بدون بشقاب روی میز جلویتان نگذارید.

غذا را مستقیم روی میز نگذارید.
برای رعایت بهداشت در پرواز غذا را مستقیم روی میز نگذارید.

میز جلوی شما که روی پشتی صندلی جلویی تان است، به هیچ وجه تمیز نیست. مگر آنکه شما خودتان آن را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید. یک مطالعه نشان داده که میز جلوی شما به طور متوسط حدود 14 هزار کولونی باکتری در هر سانتی متر مربع دارد. بد نیست بدانید که در دکمه ی فلاش تانک دستشویی این عدد  کمتر از دو هزار واحد است. چرا که این میزها برای همه چیز مورد استفاده قرار می گیرند. پدر و مادرها نوزادان خود را بر روی آن می گذارند. کتاب و دست کثیف روی آن قرار می گیرد و استفاده های متنوعی از آن می شود. این میزها به ندرت ضدعفونی می شوند. بنابراین حواستان باشد که برای رعایت بهداشت در پرواز نان یا کیک تان را بدون بشقاب روی میز قرار ندهید.

 1. از مخازن آب هواپیما آب ننوشید.

 

مطالعات بهداشتی نشان می دهد که اکثر آب درون مخازن آب هواپیما، غیربهداشتی اند. خوشبختانه اکثر هواپیماها آب آشامیدنی را به صورت بطری و بسته بندی می دهند. با این وجود برای رعایت بهداشت در پرواز حتماً از مهماندار آب بطری درخواست کنید. چرا که اکثر مخازن آب در هواپیما قدیمی هستند. در این مخازن آب باکتری فراوانی وجود دارد که ممکن است با نوشیدن آن بیمار شوید. پس فقط آب درون بطری را بنوشید.

 

 1. از رختخواب های هواپیما استفاده نکنید.

یکی دیگر از وسایل آلوده ی درون هواپیما رختخواب های آن است. بالش و پتوهادر هر پرواز استفاده می شوند. بالش ها و پتوها معمولاً تا زمانی که روز تمام نشده، به طور صحیح شسته نمی شوند. این وسایل مکان هایی ایده آل برای رشد میکروب ها و حشرات هستند. با استفاده از رختخواب های درون هواپیما آلودگی ها از فردی به فرد  دیگر منتشر می شوند. برای رعایت بهداشت در پرواز از استفاده از وسایل خواب درون هواپیما اجتناب کنید.

از رختخواب هواپیما استفاده نکنید.
برای رعایت بهداشت در پرواز از رختخواب هواپیما استفاده نکنید.
 1. لباس های کوتاه نپوشید.

  لباسی که باعث می شود پوست شما با صندلی ها تماس مستقیم داشته باشد بر تن نکنید. صندلی های هواپیما نیز از قسمت های آلوده ای هستند که می توانند محل تجمع میکروب ها باشند. شاید به نظر ما نرسد که این موضوع تا چه اندازه مهم است. اما صندلی نیز یکی از مکان های عمومی هواپیماست که بالقوه ناقل آلودگی است.  در این صورت امکان آلودگی و ابتلا به بیماری های پوستی برای شما وجود دارد. این امر بخصوص برای کودکان بیشتر خطرناک است. چرا که معمولاً بر تن آنها شلوارک یا دامن می پوشانیم. در این صورت امکان تماس پوست آنها با صندلی ها بیشتر است. بنابراین برای رعایت بهداشت در پرواز لباس کوتاه بر تن خود یا کودکانتان نکنید. لباسی که دست یا پای شما و ایشان مستقیماً با روکش صندلی ها در تماس باشد.

 2. به دگمه ی فلاش تانک دستشویی دست نزنید.

  دستشویی نیز همانند دیگر فضاهای عمومی در هواپیما، محل تجمع میکروب ها است. فراموش نکنید که برای محافظت از خود در برابر آنها، دست هایتان را به طور کامل بشویید. هم چنین برای زدن دکمه ی فلاش تانک هواپیما، و یا باز کردن در دستشویی از یک حوله ی کاغذی استفاده کنید. چون به پاکیزگی آب مخازن هواپیما اعتمادی نیست. پس برای حفظ رعایت بهداشت در پرواز دست های خود را با آب آشامیدنی بشوید. این کار مانع از این می شود که باکتری های درون مخازن آب بر دستان شما بنشینند. علاوه بر این می توانید پس از بازگشت به صندلی تان از دستمال های مرطوب آنتی باکتریال استفاده کنید. به این ترتیب احتمال انتقال میکروب ها را تا حد زیادی کاهش خواهید داد.

 3. برای خوابیدن سرتان را به بدنه ی هواپیما نچسبانید.

شما تنها کسی نیستید که سر خود را روی این شیشه ها قرار داده اید. چه می دانید چه کسانی سرشان را به پنجره ها یا بدنه ی هواپیما تکیه داده اند. آیا بیمار نبوده و عطسه یا سرفه نکرده اند؟ برخی فکر می کنند با کشیدن دستمال مرطوب بر روی شیشه آن را پاک کرده اند. اما آیا واقعاً شیشه ها پاک شده اند؟ اگر نوری برای نشان دادن میکروب های هواپیما وجود داشت، قطعاً نظرشان عوض می شد. پس برای رعایت بهداشت در پرواز سر خود را به شیشه و بدنه ی هواپیما نچسبانید.

هنگام خواب سر خود را به بدنه ی هواپیما نچسبانید.
برای رعایت بهداشت در پرواز هنگام خواب سر خود را به بدنه ی هواپیما نچسبانید.

 

 

 

 

 

 

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917