sibche-blue-logo

خرید دوربین سفر

توصیه هایی در خصوص خرید یک دوربین مناسب مسافرت

 

در طی سالهای دهه 90 میلادی و پس از آن در حدود 2 دهه گذشته صنعت ساخت ابزراهای عکسبرداری تحول چشم گیری داشته است. شاید روزی اولین قابلیت شگفت انگیزی که به دوربین ا اضافه شد، فلاش برقی و همراه بود! بعدها سنسورهای تشخیص نور، تراز دیجیتالی و به مرور قابلیت هایی که باعث شده تا دوربین های امروزی به گجت های واقعا هوشمندی برای عکاسان تبدیل شوند.

در خصوص خرید دوربین سفر دقت کنید که دوربین های عکاسی در سفر با دوربین های حرفه ای و یا دوربینی که شما برای عکس گرفتن از مراسم ازدواج خود خرید میکنید متفاوت است. دوربین سفر ویژگی های خاص خود را دارد. نکاتی که شما باید در خصوص خرید دوربین سفر در نظر بگیرید گاها شخصی و بستگی به چیزهای جدا عجیبی دارد! ممکن است شما در طول سفر حساسیت چندانی روی کیفیت تصاویر نداشته باشید و ترجیح بدهید فیلترهای اینستاگرام آنها را راست و ریست کنند! و یا برعکس ممکن است شما یک عکاس حرفه ای نباشید اما ترجیح دهید در طول سفر عکس های با کیفیتی از مکان های دیدنی تهیه کنید.

 

چطور دوربین مناسب سفر را انتخاب کنیم

اگر سری به مراکز فروش دوربین و لوازم الکترونیکی بزنید متوجه دنیای متنوع دوربین ها در طرح ها و برندهای مختلف خواهید شد. از دوربین های Point & Shoot یا همان ببین و بگیر گرفته تا دوربین های کامپکت و DSLR که به مراتب دوربین های حرفه ای تری هستند. هر کدام از این دوربین ها مزیت و فایده خاص خود را دارند و در واقع قرار نیست قیمت و امکانات بیشتر لزوما به معنی این باشد که دوربین بهتری در دست شماست.

وزن و اندازه

چند عامل مهم در خصوص خرید دوربین سفر وجود دارد. اول از همه اندازه و وزن دوربین است. شما باید بدانید در طول سفر حدودا دوربین چه اندازه ای را میتوانید حمل کنید. شاید فکر کنید این ور و آن ور بردن یک دوربین حرفه ای با یک لنز بزرگ آسان است. اما اگر دردسرهای مراقبت از آن را تجربه کنید، شاید از اینکار پشیمان شوید!

قیمت

اگر تابحال فکر میکردید هرچه یک دوربین گران تر باشد برای شما مناسب تر است، باید از شما بخواهیم مدل ذهنی خود را فراموش کنید! شما بایستی سعی کنید با مقایسه برندهای مختلف و بررسی فابلیت های آنها، در نهایت به یک گزینه مناسب در بین آنها دست پیدا کنید. اما در این فرایند باید به هزینه های جانبی دوربین هم فکر کنید. برای مثال اگر نهایت بودجه شما برای خرید دوربین 3 میلیون تومان است، بهتر است درصدی از آن را بابت هزینه های جالبی مثل کیف و کاور برای لنزها و خرید پایه دوربین و غیره کسر کرده و باقی پول را به عنوان بودجه خرید دوربین درنظر بگیرید.

راحتی در استفاده

ممکن است شما مدل Rebel Sl1 کمپانی Canon را در دست بگیرد و دوهفته بعد از تمام امکانات آن سر در آورده باشید! اما اگر قرار است خرید دوربین را برای پدر و مادرتان انجام دهید، شاید بهتر باشد بیش از هرچیز از در خصوص اینکه بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند مطمئن شوید.

 

دوربین های Compact Digital و یا Point & Shoot

 

اکثر مردم این دوربین ها را به نام بگیر و ببین (Point & Shoot) میشناسند. دوربین های کوچک و سبکی که شاید پدر و مادر شما هم برای اولین بار از آن برای یاد دادن عکاسی به شما استفاده کرده باشند. اغلب این دوربین ها یک خاصیت خوب دارند، در واقع آیتم های تنظیم دستی بسیار کمی دارند و بعد از دیدن یک منظره میتوانید در عرض چند ثانیه آن را برای عکاسی آماده کنید! در واقع اسم این دوربین ها روی آنهاست! برای گرفتن عکس روی آنها کافی ست دکمه شات را بزنید. اغلب این دوربین ها با داشتن حالت Auto Focus نیازی به تنظیمات برای فاصله با سوژه ندارند و مابقی تنظیمات مانند میزان نور را به صورت اتوماتیک انجام میدهند.

 

دوربین های Advanced Compact Digital

 

این دوربین ها هم مانند دوربین های Point & Shoot بیشتر امکانات را به صورت اتوماتیک دارند. با این تفاوت که در تنظیمات و امکانات دستی یا Manual قابلیت های بیشتری در اختیار کاربر قرار میدهد. در خصوص این دوربین ها میتوان گفت چیزی بین دوربین های ببین و بگیر و دوربین های حرفه ای تر هستند. این دوربین ها اغلب دارای لنز داخلی هستند که این امکان حمل و نقل آنها را راحت تر میکند. از طرفی بعضی مدلهای آنها ضد آب هستند و این امکان را به شما میدهند تا با خیال راحت تری ازآنها استفاده کنید.

بعضی از مدل ها قابلیت عکس گرفتن با فرمت Raw را دارند. این فرمت به شما قابلیت آن را میدهند که تصویری با حجم بالا، گستره رنگ بسیار و با وضوح فوق العاده ای بگیرد. شاید برای شما که در طول سفر هستید بهتر باشد تا برای دوربین خود یک پوشش سخت مخصوص تهیه کنید تا لازم نباشد در تمام طول سفر به شدت مراقب آن باشید.

 

دوربین های بدون آینه

 

دوربین های Mirroless و یا میکرو سه چهارم در واقع نسلی از دوربین ها هستند که در آنها تصویر توسط حسگرهای نور دریافت شده و در صفحه رنگی نمایش داده میشود. اگر کیفیت، اندازه و وزن مهمترین فاکتورهای شما برای خرید دوربین هستند این دوربین ها میتوانند یکی از گزینه های خوب برای خرید شما باشند.

یکی دیگر از مزیت های دوربین های بدون آینه امکان مشاهده تغییرات لحظه ای حاصل از دیافراگم و یا ISO است. اگر شما دوست دارید عکس های تفریحی و متنوعی با دستکاری کردن تنظیمات بگیرید، این دوربین ها همان چیزی ست که دنبال آن میگردید. با توجه به اینکه قرار است شما هزینه نسبتا بالایی بایت یکی از مدل های خوب این دوربین بپردازید، بهتر است مدلی را انتخاب کنید که محافظ بدنه آن هم در ایران وجود داسته باشد.

 

دوربین های دیجیتال SLR یا همان DSLR

 

دوربین های SLR خاصیت جالبی دارند و آن وجود آینه در آنها برای مشاهده تصویر به صورت مستقیم و بدون تاخیر است. خبر خوب این است که در این دوربین ها لنز قابل تعویض است و بسته به اینکه میخواهید از چه سوژه ای به چه شکلی عکس بگیرید لنزهای متنوعی وجود دارد.

یکی از دیگر قابلیت های این دوربین ها سرعت شات در زمانی ست که سوژه شما در حال حرکت است. در واقع در دوربین های SlR همان چیزی را در چشمی دوربین میبینید که در بر روی آینه دوربین منعکس میشود. باید بدانید میزان نور برای عکس نهایی همیشه همانی نیست که شما مشاهده میکنید و همین امر و یک سری ریزه کاری های دیگر باعث میشود اگر تصمیم گرفتید یک دوربین SLR تهیه کنید بایستی در خصوص بعضی نکات آن تا حدی آموزش ببینید.

در واقع انتخاب یک دوربین DSLR یعنی شما تنوعی بیشتری در خصوص لنزها دارید و قرار است برای فوکوس بر سوژه ها زمان بسیار کمتری را منتظر بمانید.

 

دوربین های زیرآب

 

اگر در خصوص دوربین های ضدآب و زیر آبی حرف نزنیم، در واقع این مطلب نقص خواهد ماند. دنیای دوربین های حرفه ای زیر آب از لحاظ پولی چندان در حد و اندازه جیب و پول یک مسافر عادی نیست. اما خبر خوش این است که دوربین های GoPro تا حدی زیادی شرایط را برای تصویر برداری متحول کرده اند. بنابراین اگر به دنیای زیر آب علاقه دارید و قرار است به دریاچه ها و دریاهای زیبایی سفر کنید، این دوربین ها با صفحه نمایش کوچکی که دارند میتوانند گزینه های عالی برای خرید دوربین سفر باشند.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917