sibche-blue-logo

تنها سفر کردن، و همچنان تنها نماندن!

9 نکته در خصوص اینکه چطور در سفر تنها نمانیم!

 

شاید برای کسانی که همیشه در کنار خانواده و دوستان شان بوده اند، تنها سفر کردن یک راه حل و اتفاق جدید به نظر برسد. اما اگر برای این چالش آماده هستید، با ما باشید تا در ادامه مطلب کمی از دنیای پر رمز و راز تنها سفر کردن بیشتر بدانید.

تنها سفر کردن ، ترس و دلهره!

اینها تنها بخشی از آن احساس قوی ست که در حین سفر تجربه میکنید. برای اکثر مسافران این چنینی، سفر به معنی رها کردن همه چیز در گوشه ای از دنیا و پاگذاشتن به دنیایی اسرار آمیزیست که با تمام سختی ها، ارزشش را دارد.

اما تابه حال به این فکر کرده اید که چطور است تنها سفر کردن را اول با یک تور تجربه کنید؟ در این صورت شما لازم نیست به برنامه ریزی یا خیلی از مسائل سفر توجه اساسی کنید. لازم نیست نگران باشید برنامه روزهای باقی مانده از اقامت شما چیست و یا برای صرف نهار یا خرید سوغاتی باید دقیقا کجا بروید. سفر با تور موقعیت خوبی ست برای اینکه به ارتباط با کسانی که تا به حال آنها را ندیده اید و به نوعی غریبه به حساب می آیند تمرکز کنید.

نکته: شاید غریبه خواندن کسانی که در یک تور با ما همسفر هستند، زیاد جالب نباشد. سفر دلپذیرتر خواهد بود اگر آنها را مثل دوستانمان بدانیم و سعی کنیم در طول این همراهی، آنها را بیشتر بشناسیم و با آنها ارتباط خوبی برقرار کنیم.

 

گاهی مجبوریم به تنهایی سفر کنیم گاهی هم نه

همه کسانی که امروز با یک کوله پشتی بر دوش تنها به دور دنیا سفر میکنند، از آغاز کار این طور پیش نرفته اند. در این میان گاهی مجبور بوده اند به شکلی سفر کنند که همه چیز در اطراف آنها برنامه ریزی شده باشد.

برای مثال فرض کنید قرار است شما برای مطالعه روی زبان و فرهنگ یک شهر یا کشور سفر کنید. وقتی کسانی باشند که برنامه ریزی و هماهنگی های این کار را انجام دهند، شما فرصت و توجه کافی خواهید داشت تا بر آن کاری که رسالت شماست تمرکز کنید.

یا شاید انگیزه شما از سفر، ایجاد ارتباط و دوستی با کسانی ست که آنها را تا به حال ندیده اید. در چنین شرایطی صرف هزینه و توجه بر ایجاد ارتباط با آنها مستلزم این است که شما نگران مسائل و مشکلات رایج در یک سفر نباشید.

 

اما به هر دلیلی تصور کنید برنامه ریزی سفر طوری پیش رفته که مجبورید زمان قابل توجهی را به تنهایی بگذرانید. در نهایت، جدا از همه ی اینها شاید زمانی فرا برسد که تصمیم به تنها سفرکردن بگیرید. در ادامه قصد داریم به شما نشان دهیم چرا تنها سفر کردن جذاب است و چگونه میتواند به تجربه ای جدید در زندگی شما تبدیل شود. در این میان راه حل هایی هست که کمک میکند شما آنقدرها هم احساس تنهایی نکنید.

1. سرگرمی و عادت های خوبتان را در سفر حفظ کنید

اگر به طور کل و در زندگی روزمره روی نیمکت نشستن و یا خواندن چند صفحه کتاب برای شما لذت بخش است، چه بهتر که در طول سفر از آن غافل نشوید! تنهایی و بی حوصلگی تنها زمانی اتفاق می افتد که شما به آن اجازه دهید. در جاده بودن به این معنی نیست که باید از لذت ها و عادت های زندگی تان دل بکنید. ورزش، یا یک کار هنری؛ هرچیزی که برایتان لذت بخش و ممکن است را انجام دهید.

 

2. یکجا نشینی یا تجربه چند اقامتگاه؟

اکثر مردم توصیه میکنند در سفر یک جا را برای اقامت انتخاب کنید و به خودتان زحمت جابه جا شدن ندهید. خب، ما تقریبا خلاف آن را توصیه میکنیم! مثلا وقتی به مدت طولانی مدت در یک هاستل هستید، ممکن است کم کم مکالمات هر روزه ای شکل بگیرد که شما را حسابی کسل کند(امروز کجا بودی؟ چه چیزهایی خریدی؟ فردا کجا میروی؟ و غیره!) یکی از گزینه های جذاب در تنها سفر کردن، اقامت در هاستل ها و خانه های مختلف اهالی آنجاست. برای این کار راه های مختلفی وجود دارد. از کوچ سرفینگ گرفته تا اتاق های اجاره ای شخصی. علاوه بر این، ارتباط با بومی های مختلف، اطلاعات زیادی از فرهنگ و نحوه زندگی مردم آنجا در اختیار شما قرار میدهد.

3. از مسیر بیرون بزنید و انقدر به مکان های توریستی نچسبید!

حدس میزنید دلیل این توصیه چیست؟ وقتی شما در به در دنبال مکان ها توریستی و شلوغ میگردید، بعد از مدتی در بین توریست ها محو میشوید! این کار باعث میشود ارتباط با مکان و مردمی که برای دیدن آنها به آنجا سفر کرده اید را از دست برود. این به معنی این نیست که ابدا سر و کله تان در جاهای شلوغ پیدا نشود. اما به خاطر داشته باشید، مکان های خاص، اغلب جاهاییست که افراد کمتری به آن سر میزنند. دلیلش شاید این باشد که بیشتر توریست ها در طول سفر به دنبال توریست های دیگر میگردند! شما اینطور نباشید.

 

4. فعال باشید

آیا شما هم تنها سفر کردن را برای ماجراجویی انتخاب کرده اید؟ پس معطل نکنید! هیچ چیز به اندازه تجربه یک کار شگفت انگیز حال و هوای شما و هم سفرانتان را عوض نمیکند. اجازه ندهید حوصله تان سر برود یا احساس بی هودگی کنید. سریع یک قایق کوچک یا یک سافاریِ شن نوردی اجاره کنید و اجازه ندهید زمان ماجراجویی از دست برود!

 

5. از فروم ها و انجمن های کوچ سرفینگ استفاده کنید

کوچ سرفینگ تنها یک پلتفرم برای پیدا کردن جای خواب نیست! به فروم های کوچ سرفینگ پیوندید تا بیشترین اطلاعات را از کسانی که مثل شما در آن شهر گشت و گذار کرده اند کسب کنید.

 

6. دوستان و خانواده تان را بی خبر نگذارید

با تشکر از فیسبوک، تلگرام، واتس آپ و باقی پلتفرم های ارتباطی باید گفت که شما دیگر در هیچ جای دنیا واقعا تنها نیستید! پس گاهی لحظه های سفر را با آنها به اشتراک بگذارید و اجازه ندهید حتی در آن سوی دنیا، حس تنهایی بر شما غلبه کند.

 

7. گروه های شبکه های اجتماعی

پلتفرم هایی مانند فیسبوک، تلگرام و غیره این امکان را فراهم کرده اند که علاقمندان به سفر، در گروه های مختلفی تجربیاتشان را به اشتراک بگذارند. برای مثال اگر در مورد مقصد سفر مردد هستید و یا به دنبال یک همسفر خوب میگردید، این گروه ها همان جایی ست که میتواند به شما کمک کند تا پاسخ خود را پیدا کنید.

 

8. اپلیکیشن های سفر

علاوه بر فیسبوک، تلگرام، واتس آپ و غیره، اپلیکیشن هایی دیگری هم هستند که هرچند معروف نیستند اما ارزش امتحان کردن را دارند. این اپلیکیشن ها امکان این را میدهند که مسافران و افرادی که در نزدیکی شما وجود دارند را ملاقات کنید.

 

9. شما از پس آن بر آمدید!

اگر روزی تنها در جاده بودید و خیال کردید بودن و گشت و گذار با دیگرانی که اصلا آنها را نمیشناسید، کار ساده ایست یادتان باشد شما پیروز شده اید اما از یاد نبرید که این مساله هنوز برای خیلی از کسانی که سفر میکنند ساده نیست. بعضی ها هنوز با ترس هایشان کنار نیامده اند، تنهای سفر کردن را تمرین نکرده اند و بعضی ها انقدر ها که شما از پس آن برآمده اید موفق نبوده اند.

پس اگر کسی را دیدید که تنها جایی نشسته، خیلی ساده از او بپرسید دوست دارد کمی در کنار او بنشینید یا نه؟ شاید بعضی از آنها هنوز به این همراهی نیاز دارند.

در آخر:

تنها سفر کردن آنقدرها هم که دیگران میگویند دلگیر نیست! درباره ایمنی در سفر بیشتر مطالعه کنید و به خاطر داشته باشید، شما در صورتی تنها خواهید ماند که خودتان انتخاب کرده باشید!

پیشنهاد های شما برای تنها سفر کردن چیست؟

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917