sibche-blue-logo

تنها سفر کردن ، این بار درباره زنان

چرا تعداد مسافران زن تنها رو به افزایش است؟

تنها-سفر-کردن-زنان

 

زمانی سفر معنای خاص تری داشته است. فرض کنید کسی را که برای دیدن حکیم و یا دانشمندی آذوقه ای از نان و پنیر به دوش می انداخته و به امید اینکه از شر درنده و راهزن نجات پیدا کند، پا در جاده های پرخطری میگذاشته است! آن زمان قبیله افرادی که میخواستند دنیا را ببینند خیلی کوچکتر بود. دنیا به اندازه امروز بزرگ بود، اما کم بودند کسانی که جرات کنند تنها سفر کردن را اتخاب کنند.

کم کم کسانی راه افتادند و دل از شهر و دیار کندند. اغلب این سفرنامه نویسان از ناصرخسرو گرفته تا مارکوپولو همگی مَرد بودند و شاید بتوان گفت این اقتضای زمانه ای بوده که بیشتر فعالیت ها به این شکل در دایره توانایی مردان تصور میشد. کم کم زمانه و آن چیزی که از توانایی زنان تصور میشد به مرور تغییر کرد. با پیشرفت علم، کمتر شدن جنگ ها و بحث های آزادی و برابری حقوق زن و مرد، حالا این زنان هستند که تک و تنها دل به جاده میزنند.

تنها سفر کردن چالش های خودش را دارد، اما در مورد زنان این چالش ها شاید دوچندان است. اما همه اینها باعث نشده که تعداد زنان کوله گرد تنها در دنیا روز به روز افزایش پیدا نکند. این روزها دلایل بسیاری هست برای اینکه شما به عنوان یک زن، با خیال راحت تری به جاده بزنید و از هیچ چیز هراس نداشته باشید.

 

زنان این روزها به تنهایی راه های سخت را انتخاب میکنند!

در بازی سفر، ما معمولا واژه های عجیب زیادی میشنویم. مثبت اندیش بودن، کارکردن و سفر کردن، با دوچرخه دور دنیا را گشتن و غیره. اما یکی از عبارت های جالب این روزها در خصوص دنیای سفر این است: یک زن تنهای ماجراجو!

زمانی بیشتر ازهرچیزی تصور میشد زنان باید در خصوص پختن و تمیز کردن و بزرگ کردن بچه ها تخصص پیدا کنند. در واقع در مقطع زیادی از زمان آنها نشان دادند از پس این امور حیاتی زندگی بشر برآمده اند. شاید حالا وقت آن است که آنها چالشهای دیگری را انتخاب کنند و چه چالشی ریسک پذیرتر و ماجراجویانه تر از سفر کردن!؟

Cynthia Dunbar مدیرکل REI ADVENTURES (سازمانی در خصوص کوله گردی، طبیعت گردی و . . ) درباره پررنگ تر شدن حضور زنان در سفر اینچنین میگوید:

از سال 2010 تعداد خانم هایی که تنها به تور و یا سفرهای ما می آیند حدود 60 درصد افزایش پیدا کرده است و ما هرسال در حال مشاهده افزایش این تعداد هستیم. در سال قبل چیزی حدود 58 درصد مسافران ما را خانم ها تشکیل میدادند!

تنها-سفر-کردن-زنان

 

همین افزایش تعداد ماجراجویان زن باعث شده تا REI ADVENTURES دوره های ویژه را برای بانوان در خصوص ترفندهای سفر، کوهپیمایی، کمپینگ و غیره در نظر بگیرد که اتفاقا مورد توجه عده زیادی از زنان مسافر قرار گرفته است. در این دوره ها توجه به خصوصی در مورد مهارت های شخصی زنان مورد توجه قرار گرفته که با یادگیری آنها زنان میتوانند به عنوان سرپرست گروه کوهنوردی و یا برگزار کننده تورهای کوهنوردی دست بکار شوند.

علاوه بر REI موسسه گردشگری VBT Bicycling and Walking Vacations که در زمینه تورهای دوچرخه سواری گروهی مشغول فعالیت است عنوان میکند که بیشتر مشتری های آنها در سالهای اخیر زنان بوده اند. آنها به راحتی از پس دوچرخه سواری 6 ساعته در مسیرهای روستایی فرانسه و بسیاری دیگر از مسیر های عموما 14 مایلی و حتی بیشتر برآمده اند و به آن مشتاق اند! به گفته آنان زنان تمایل بیشتری به سفرهای پرچالش نشان میدهند و آمار حضور آنها در تورهای ماجراجویانه حدودا سالی 5 درصد افزایش پیدا میکند.

 

چرا تنها سفر کردن؟

Gabriella Chaudhri سفرنامه نویس زن وب سایت Contiki میگوید:

برای اولین بارکه در سال 2016 تصمیم گرفتم بعد از گذراندن وقت در کنار خانواده و دوستان، تنها به سفر بروم، تا حدی در خصوص آن نگران بودم. نمیدانستم بعد از پیاده شدن از هواپیما دقیقا باید به کجا بروم، با چه کسی حرف بزنم، چطور تنهایی عکس بگیرم و با چه کسی غذا بخورم! اما حدودا بعد از 34 ساعت به این نتیجه رسیدم که سفر به تنهایی بهترین تصمیمی بود که تابحال گرفته ام!

زنان امروزی مستقل تر از قبل هستند. آنها ترجیح میدهند به جای سفر با یک تور و یا با دوستان و قبول محدودیت ها، ترس و دلهره ها را کنار گذاشته و تک و تنها به جاده بزنند. تنها سفر کردن برای زنان، امروز بیشتر از لذت سفر، لذت پشت سرگذاشتن ذهنیتی ست که آنها را در انجام چنین کاری موفق نمیداند.

 

انگیزه یادگیری

Chris Skilling مدیر بازرگانی و تولید VBT میگوید:

تمرکز زنان در خصوص یادگیری، خودکاوی و توسعه فردی بیشتر از مردان است. اگر گوی یادگیری زمانی در دست مردان بوده، امروز زنان تا حدی پیشتاز آن هستند.

تجربه نشان داده اقلیت ها همیشه انگیزه بیشتری برای دانستن و تلاش کردن داشته اند. زنان به عنوان اقلیت مسافر در چند دهه اخیر، با تلاش و یادگیری راه و چاه سفرکردن، این روزها در شرایط نسبتا برابری در مقایسه با مردان و درخصوص سفر و توانایی های آن هستند.

 

محدودیت های کمتر

چرا کسی از محدودیت های سفر با یک گروه نمیگوید!؟ شما در طول سفر با یک گروه موظف به رعایت اصول آنها هستید. باید باهم بنشینید، با هم راه بیفتید، باهم غذا بخورید و همزمان با هم بخوابید! تنها سفرکردن باعث میشود شما هرکار درست و غلطی که دوست دارید را انجام دهید! تمام روز را کنار ساحل دراز بکشد، تمام عصر را به خرید بروید و یا امشب را به جای هتل در چادر کوچکتان و در کنار ساحل بگذرانید.

تنها-سفر-کردن-زنان

 

همه اینها باعث میشود شما در طول سفر یک چیز را تمرین کنید و آن خودانگیزی ست! پس وقتی به عنوان یک زن تصمیم میگیرید تنها سفرکردن را تجربه کنید، باید یادتان باشد که بیشتر از هرکسی این خود شما هستید که بایستی به خود انگیزه بدهید!س

 

افزایش امنیت سفر

به کمک اینترنت اکنون شما در بیشتر جاهای دنیا به دوستان و نزدیکانتان متصل هستید. کافی ست به اینستاگرام و یا واتس آپ خود سر بزنید و یا با FaceTime دیگران را از وضعیت فعلی خود باخبر کنید.

این روزها از جاده ها و گردشگاه ها گرفته تا هتلها و هاستل ها امنیت بسیار بیشتری نسبت به چند دهه قبل دارند. امروزه با ابزارها و گجت های متصل به GPS میتوانید هرلحظه دیگران را از محلی که هستید مطلع کنید و علاوه برآن با کمک ابزارهای شبکه اجتماعی برای آنها عکس و فیلم ارسال کنید. یکی از بهترین راهکارهایی که در طول تنها سفر کردن به عنوان یک زن میتوانید انجام دهید، یادآوری این نکته است که بسیاری مسافر زن و تنهای دیگر در حال پیمودن سفر هستند و شما جزو دسته ماجراجو و پرانگیزه آنها هستید!

 

بیشتر شدن مقاصد گردشگری برای خانم ها

یکی از مهم ترین فاکتورها در تصمیم گیری برای انتخاب مقصد سفر به عنوان یک زن، بحث امنیت است. کافی ست قبل از سفر به هرجا میزان نرخ جرم و جنایت در آنجا را بررسی کنید. فروم ها و وب سایت های زیادی هستند که در خصوص هر شهر و یا کشور اطلاعات کافی دارند. علاوه بر این خود شما وقتی از سفر به جایی نشناخته، سالم و سرحال برمیگردید به عنوان سندی بر امنیت و مناسب بودن آن شهر برای سفر هستید!

تنها-سفر-کردن-زنان

 

خوشبختانه روزبه روز تعداد شهرها و کشورهایی که شرایط بهتری درخصوص سفر برای خانم ها وجود دارد را شامل میشوند. وب سایت ها و موسسات بسیاری از جمله Walking Women، Sisterhood Camp، Nature Travels، Wave Sisters و Ski Goddess وجود دارند که فعالیت تخصصی آنها در خصوص راهنمایی دادن و سفرهای مخصوص بانوان است.

 

ماجراجوتر بودن زنان

Jamen Yeaton-Masi مدیر بخش بازرگانی Country Walkers معتقد است:

زنان در حال حاضر به نسبت مردان تمایل بیشتر در خصوص ماجراجویی و انتخاب تنها سفر کردن به دور دنیا هستند. زنان روز به روز از نظر مالی مستقل تر میشوند و این باعث شده تا تمایل آنها برای ماجراجویی و انتخاب راه هایی که در آن چالش را تجربه کنند بیشتر شود. انگیزه آنها در خصوص بیرون رفتن از دایره امن زندگی شان روز به روز بیشتر میشود.

به نظر میرسد صدها سال تصور توانایی ها و دنیای محدود برای زنان باعث شده تا آنها این روزها به جبران آن سال ها تلاش بسیاری برای عوض کردن ذهنیت هم جنسان خود انجام دهند. هر کوله گرد زنی که این روزها در حال گشت و گذار در دنیاست، به تنهایی بخشی از این بار را به دوش میکشد.

 

هر مسافر، یک پیام خاموش!

زنان هر روز بیشتر از قبل دارند به دامنه فعالیت های مردان پا میگذارند

این خبر خوشی ست برای زنانی که در سرتاسر دنیا زندگی میکنند. این را Deborah Kilcollins مدیر برندسازی بیش از 5 موسسه بزرگ توریستی دنیا میگوید و معتقد است هر مسافر زنی که در جاده های دنیا قدم میزند پیام خاموش ست برای تمام زنان دنیا و دعوت پنهانی ست از آنها برای پا گذاشتن به دنیای ناشناخته ها. بدون شک شکستن تابو تنها سفر کردن به عنوان یک زن چیزیست که باید به کمک تک تک مسافرها و کوله گردهای زن انجام بپذیرد.

تنها-سفر-کردن-زنان

 

جستجو کنید، پیدا میکنید!

این روزها شبکه اجتماعی و اینترنت پر است از سفرنامه نویسان و زنانی که در وبلاگ و یا اکانت توئیتر و اینستاگرام خود از ماجراهای سفر و چالش های خود مینویسند. پیگیری این مطالب شاید از محدود فایده های شبکه اجتماعی باشد! هربار که یک وبلاگ نویس و یا یک کوله گرد خانم پستی تجربه سفر خود را با دیگران در میان میگذارد، عده بسیاری ترغیب میشوند تا برای مدتی دست از دوستان و اطرافیان کشیده و دنیایی را تجربه کنند که سرتاسر تجربیات تلخ و شیرین جدید است.

با کمی جستجو در اینترنت وبلاگ نویسان خانم بسیاری را میبینید که در عین سفر کردن، تجربیات خود را با دیگران به اشتراک میگذارند. همچنین فروم های بسیاری هستند که با جستجو در آنها میتوانید در مورد انتخاب مقصد یا شیوه های مختلف سفر کردن اطلاعات مفصلی بدست بیاورید.

 

اینها بخشی از مسائلی بود که شما به عنوان یک زن در خصوص تنها سفر کردن بایستی بدانید. دنیای مرد و زن از جهات بسیاری روزبه روز درحال نزدیک شدن به هم است و سفر یکی از حوزه هاییست که زنان در سالهای اخیر علاقه بسیاری برای درنوردیدن آن نشان داده اند. تنها بررسی عبارت female solo travel در گوگل تِرند، نشان میدهد فقط در اوایل سال 2017 این عبارت بیش از 100,000,000 بار جستجو شده است! اگر شما هم یک کوله گرد خانم هستید و یا قصد دارید به زودی دست به این هیجان بزنید، آنچه در ذهن دارید را با ما و دیگر مخاطبان تراولچی در میان بگذارید!

 

 

 

 

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917