sibche-blue-logo

به کمپین «حصیر ایرانی بخریم» بپیوندید

حصیربافی

 

چند وقتی است کمپین حمایت از محصولات حصیر با نام #حصیر_ایرانی_بخریم راه‌اندازی شده که کاربران در فضای مجازی از آن بسیار استقبال کرده اند.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این کمپین به تازگی راه اندازی شده است. سال 96 از سوی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به‌نام سال حصیر نام گذاری شده و به همین دلیل طرح کاروان پیوند صنایع‌‎دستی در حمایت از تولید‌کنندگان حصیر اجرایی شده است.

این کمپین برای حمایت از حصیربافان تلاشگر استان‌های جنوبی و شمالی راه‌اندازی شده تا از این طریق مردم ایران با این هنر اصیل زیبا و قدیمی ایران آشنا شوند و به‌جای خرید محصولات بی‌کیفیت خارجی و به‌ویژه چینی تولیدات حصیری ایرانی خریداری کنند.

حصیربافیبافت رشته‌های حاصل از الیاف گیاهی به کمک دست یا با استفاده از ابزارهای ساده‌ دستی را حصیربافی می گویند .  در مناطق مختلف ایران روش تولید حصیر و مواد اولیه‌ آن گوناگون و متنوع است. این تفاوت در مواد اولیه‌ی مورد نیاز حصیربافی است که از تفاوت‌های اقلیمی ناشی می‌شود. اما نقطه مشترک تمامی این روش‌ها همان بافت متشکل از تار و پود است. ایران در کنار کشورهایی مانند ژاپن، کره و مکزیک یکی از شانزده کشور تولیدکننده‌ی حصیر به شمار می‌رود. در مناطق مختلف ایران مخصوصا مناطق شمال و جنوب آن هر کجا که دسترسي به برگ درخت خرما، ساقه گندم، ني و ترکه امکان پذير باشد نشانه‌هايي از حصيربافي و سبدبافي وجود دارد. حصیر در واقع به عنوان زیرانداز استفاده میشده اما امروزه ظروف حصیری مانند سبدهای حصیری، بین علاقه‌مندان صنایع دستی طرفداران بیشتری دارد.

کمپین #حصیر_ایرانی_بخریم از تمامی مردم ایران و علاقمندان به صنایع دستی دعوت می‌کند تا به این کمپین بپیوندند و از هشتگ مربوطه در فضای مجازی استفاده کنند و حمایت خود را از خرید حصیر ایرانی نشان دهند.

حصیربافی

در مرحله اول این طرح ، محصولات حصیری هشت استان خراسان‌جنوبی، سیستان وبلوچستان، بوشهر، هرمزگان، کرمان، یزد، خوزستان و گیلان به سازمان میراث‌فرهنگی ارسال شد و نمایشگاهی ارزنده از این اثار درمحل این سازمان برپاشد.

در مرحله دوم در 25 تیرماه 96 نیز محصولات حصیری باکیفیت و متنوع دو استان کرمان شهرستان کهنوج و هرمزگان شهرستان میناب به سمت تهران حرکت کرد و هفته گذشته نیز با حضور بهمن نامور‌مطلق محصولات و تولیدات حصیری شهرستان‌های ایرانشهر، قصرقند، سرباز و … از توابع استان سیستان و بلوچستان به‌طور کلی خریداری شد و به تهران ارسال شد.

قرار است این محصولات ابتدا در نمایشگاهی برای بازدید عموم گذاشته شوند و سپس برای فروش در جشنواره‌های تابستانی استان‌های شمالی ارسال ‌شوند تا گردشگران نیز بتوانند از آنها بازدید داشته باشند.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917