sibche-blue-logo

بایدها و نبایدهای سفر به ژاپن:

نکات مهم برای اولین سفر به این کشور

آداب معاشرت در ژاپن

ژاپن کشور گرمی است و مردمش با روی خوش از گردشگران استقبال می کنند اما فرهنگ منحصربفرد آن می تواند تا حدی مرموز باشد و کسانی را که برای بار اول به این کشور سفر می کنند مجذوب خود کند. برای اینکه سفر بهتر و کم اشتباهتری داشته باشید بهتر است این چند نکته را در رابطه با آداب معاشرت ژاپنیها مطالعه کنید تا از آنها آگاه شوید. اینکه چه موقع تعظیم کنید، چگونه از چاپاستیک استفاده کنید و چه زمانی باید کفشهایتان را درآورید همه نکات مهمی در سفر به ژاپن هستند.

ملاقات با افراد و سلام و احوالپرسی

زمانی که کسی را میبینید، از آنها تشکر میکنید یا خداحافظی میکنید باید مودبانه تعظیم کنید. تعداد دفعات خم شدن، میزان خم شدن و طول زمان آن را به جز خود ژاپنیها کسی نمی تواند خیلی خوب بفهمد و درک کند و در واقع اگر به طور کامل و صحیح این کار انجام نشود ممکن است توهین آمیز تلقی شود. ژاپنیها گاهی در مواقع خاصی با یکدیگر دست می دهند اما بهتر است صبر کنید تا در موقع مناسب طرف مقابل دستش را جلو بیاورد و شما پیش قدم نشوید.

در ژاپن به دلایل و مناسبتهای مختلف به یکدیگر هدیه می دهند مثلا هنگامی که از سفر بر میگردند، هنگام تغییر فصلها، و یا نقل مکان کردن به یک خانه جدید. پس بهتر است هنگام سفر به ژاپن هدایای کوچکی با خود ببرید.اگر قرار است در خانه شخصی کسی اقامت کنید و یا برای تشکر کردن از کسی بهتر است هدیه کوچکی بدهید. همین حرکت کوچک و دادن هدیه ای که از کشور یا محل زندگی خودتان همراه آورده اید در نظر ژاپنیها بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است. اصلا لازم نیست به فکر هدایای گران قیمت باشید چیزهای کوچکی مانند سرسوییچی و شکلات کفایت می کند. اگر برای یک سفر تجاری و رسمی به ژاپن می روید حتما کارت ویزیت همراه داشته باشید. نکته ای که باید حتما در نظر بگیرید این است که هنگام رد و بدل کردن هدایا و یا کارت ویزیت حتما از هر دو دست استفاده کنید و آنها را با هر دو دست تقدیم کنید.

قوانین پوشش پا

برخی ساختمانها در ژاپن ورودیهای راهرو مانندی دارند که به آنها Genkan می گویند که دم در آنها قفسه هایی می بینید که چیزهایی برای پوشاندن پا در آنها قرار داده شده و البته در ورودی ساختمان تابلویی نصب شده که از شما می خواهد کفشهایتان را درآورید. هرجا می خواهید وارد خانه شخصی فردی، معابد و برخی اقامتگاههای سنتی مانند Minshuku  ها شوید باید کفشهایتان را درآورید. برخی بناهای تاریخی، هاستل ها و رستورانهایی که کف پوش های خاصی دارند هم چنین قانونی را دارند. هر کجا که این قانون را داشت، بحث نکنید زیرا به هیچ عنوان این قانون قابل تغییر نیست. سعی کنید همیشه جورابهای نو و تمیز بپوشید تا در این شرایط دچار مشکل نشوید.

آداب معاشرت در ژاپن

معمولا زمانی که کفشهایتان را در میاورید، به شما صندل و یا دمپایی میدهند تا بپوشید که برای راه رفتن روی سطوح چوبی و غیره مناسب است اما پیش از ورود به اتاق تاتامی ( اتاقهایی که کف پوش حصیر دارند) باید همان ها را هم از پا درآورید. در کل حواستان جمع باشد که در اتاق تاتامی باید پابرهنه باشید و دمپایی خود را در ورودی اتاق رها کنید.

خوردن و آشامیدن

تعداد زیادی باید و نباید در رابطه با استفاده از چاپاستیک ها وجود دارد. مهمترینشان این است که هرگز چاپاستیک ها را به صورت عمودی در کاسه برنج به حال خود رها نکنید و یا از آنها برای دادن غذا مستقیما به چاپاستیک نفر دیگر استفاده نکنید زیرا این حرکات یادآور تشریفات مذهبی آنها هنگام مراسم خاکسپاری و مرگ و میر است. هرگز کاری نکنید که به نظر برسد مشغول بازی کردن با چاپاستیکهایتان هستید (درام زدن با آنها برروی میز، تکان دادن آنها برای جلب توجه پیشخدمت رستوران، خاراندن پشتتان به وسیله آنها و …)

زمانی که در ژاپن نودل می خورید هیچ اشکالی ندارد که آن را با سرو صدا بخورید و یا در اصطلاح هورت بکشید. این مساله در ژاپن کاملا نرمال و عادی است و اگر در سفر به ژاپن به رستورانهای مخصوص خوردن نودل بروید از گوشه و کنار آنجا این صدا را می شنوید.

آداب معاشرت در ژاپن

در ژاپن رسم است زمانی که کسی از یک بطری یا پارچ برای خود نوشیدنی میریزد برای دیگران که همراه او هستند نیز نوشیدنی بریزد. و شما هم باید این اجازه را به دیگران بدهید که برایتان نوشیدنی بریزند. پیش از خوردن نوشیدنی نیز میتوانید بگویید Kam-Pai که منظور همان سلامتی گفتن است.

در ژاپن انعام دادن متداول نیست و اگر مقداری پول اضافه روی میز رستوران بگذارید نوعی توهین تلقی شده و گارسون رستوران پولتان را به شما پس میدهد.

گفتن کلمه i-ta-da-ki-mas پیش از خوردن غذا به معنای نوش جان است و بعد از خوردن هم برای تشکر بگویید go-chi-sō-sa-ma de-shi-ta . در طول خوردن غذا هم سعی کنید از آن تعریف کنید و بگویید که غذا بسیار خوشمزه است و از آن لذت میبرید.

بازدید از معابد و مقبره ها

در ژاپن تعداد زیادی معابد بودایی و مقبره های شینتو وجود دارد که در آنها به روی گردشگران باز است و می توانید از آنها بازدید کنید حتی اگر اعتقادی به این مذاهب نداشته باشید. اما در هر حال اینها اماکن مذهبی هستند بنابراین در آنها با صدای آرام صحبت کنید، لباس مناسب و تا حدی پوشیده بپوشید و به همه جا سرک نکشید.

در مقابل هر مقبره ای یک منبع آب وجود دارد که یک ملاقه هم در آن هست. پیش از ورود به مقبره با استفاده از ملاقه دستها و دهان خود را بشوییید (هنگام شستشوی دهان، آب دهان خود را روی زمین بریزید نه در منبع آب)

رفتار در اماکن عمومی

اگر با صدای بلند با موبایل خود در قطار یا اتوبوس صحبت کنید بسیار غیرمودبانه است در این اماکن عمومی از شما خواسته می شود که گوشی موبایلتان سایلنت باشد. همچنین مردم با یکدیگر با صدای آرام صحبت میکنند تا دیگران را آزار ندهند.

در زمانهای شلوغ وقتی می خواهند سوار قطار شوند صف مرتبی را تشکیل میدهند. در ایستگاههای قطار نقاطی که دربهای قطار باز می شوند مشخص شده است و حتی در برخی نقاط محل تشکیل صف و جهت آن هم علامت گذاری شده است.

آداب معاشرت در ژاپن

گرفتن بینی هم در اماکن عمومی کاملا نامناسب و غیرمودبانه است. و در بسیاری از موارد کسانی که سرما میخورند از ماسک استفاده می کنند تا دیگران مریض نشوند.

زبان اهمیت دارد

در سفر به ژاپن متوجه می شوید که بسیاری از ژاپنیها زبان انگلیسی بلدند و دوست دارند که مهارتهای خود را در زبان بهبود ببخشند. اما در عین حال بسیاری از افراد هم این زبان را متوجه نمی شوند و یا خجالت می کشند از آن استفاده کنند. بهتر است که چند کلمه کوچک به ژاپنی یاد بگیرید و در مراودات خود از آنها استفاده کنید. حتی اگر این کلمات را اشتباه بیان کنید، آنها برای تلاش شما ارزش قایل می شوند و از این کار خوششان می آید. می توانید این کلمات را پیش از سفر به ژاپن با خود تمرین کنید.

Su-mi-ma-sen:  معذرت می خواهم، ببخشید، متاسفم

a-ri-ga-tō : متشکرم

ei-go ga ha-na-se-mas ka : شما انگلیسی صحبت میکنید؟

wa-ka-ri-ma-sen : من متوجه نمی شوم

 

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917