ایران کشوری زیبا و پر از شگفتی است که شاید برخی از مناطق آن ناشناخته باشد. تراولچی در این مقاله باداب سورت ( یکی از مناطق کمیاب زمین شناسی در دنیا) را به شما معرفی میکند. با ما همراه باشید:

باداب سورت متشکل است از استخرهایی پر از آب در بسترهایی از سنگ آهک که در کنار هم جمع شده اند. این گودال های پر از آب رنگارنگ که به صورت پله ای در بالای هم قرار گرفته اند در استان مازندران واقع شده است. این چشمه ها بصورت کاملا طبیعی شکل گرفته و به یک چشم انداز عالی تبدیل شده اند.

باداب سورت از مناطق کم یاب جغرافیایی است که در طی دوره های پلیست اتن و پیلوزن تشکیل شده است.تعداد انگشت شماری از این مکان ها در دنیا موجود می باشد و اکثر گونه های

مشابه از بین رفته اند.

 

این مکان کاملا طبیعی شکل گرفته است و دو چشمه مختلف آب گرم آن هزاران سال است که از کوهی با ارتفاع ۶۰۰۰ فوت بالاتر از سطح دریا می جوشد و به پایین میریزد. زمانی که آب

سرد می شود، مواد کربنی و معدنی خود را به شکل یک ماده ژله ای در پشت سر قرار می دهد که این مواد سفت شده و باعث شکل پله مانند این منطقه می شوند.

یکی از این چشمه های آب گرم دارای آب شور می باشد که گفته می شود دارای خاصیت درمانی است و می تواند بیماری هایی مانند رماتیسم و برخی بیماری های پوستی را بهبود ببخشد. چشمه ی آب دیگر دارای آب تلخ سدیمی است که سرشار از اکسید است که این امر باعث رنگ نارنجی زیبای آب این چشمه می شود. نام این مکان تلفیقی از کلمه فارسی آب گازدار و نام قدیمی روستای نزدیک این منطقه می باشد که به معنای نیرومندی و قدرت می باشد.

زمانی که نور خورشید به این مکان میتابد، این گودال ها به رنگهای قرمز، نارنجی و زرد میدرخشند. همچنین در بعضی مواقع انعکاس آسمان بر روی اسن گودال های باعث ایجاد رنگ های آب و خاکستر یو ترکیبی از آنها می شود که مانند یک نقاشی بی نظیر به دست طبیعت می شود.

مواردی که باید قبل از سفر به باداب سورت بدانید:

گرچه باداب سورت یک مکان ارزشمند و فوق العاده گردشگری است اما دسترسی به آن کمی دشوار است. این منطقه در شمال ایران در ۶۰ کیلومتری شهر ساری واقع شده است و برای رسیدن به باداب سورت باید از جاده های کوهستانی و سخت عبور کنید.