sibche-blue-logo

احترام به سایرین در هنگام پرواز: ده قانون کوچک که پرواز شما را در هواپیما مطبوع می‌کند.

چگونه در هواپیما با احترام رفتار کنیم؟
چگونه در هواپیما با احترام رفتار کنیم؟

یک. صف گرفتن کارت پرواز و گیت امنیتی را معطل خود نکنید:

پیش از اینکه به گیت امنیتی برسید آماده باشید. پیش از رسیدن به کانتر برای کنترل کردن بلیط، گذرنامه و یا گرفتن کارت مدارکتان را کنترل کنید. وسایلتان را برای گذاشتن در دستگاه زودتر آماده کنید. ساعت و کمربند خود را زودتر باز کنید. هم‌چنین لپ تاپ تان را خاموش کنید. علاوه بر این ظروف مایعات خود را قبل از رسیدن به نوار نقاله جدا کنید. با انجام این کارها شما می‌توانید سرعت خود را افزایش دهید. هم‌چنین مدارک خود را در هنگام گرفتن کارت پرواز در دست بگیرید. با این کار زمانی که به باجه‌ی مربوطه رسیدید، به دنبال گذرنامه و شناسنامه و یا کارت شناسایی‌تان نخواهید بود. این کار احترام گذاشتن به دیگران است. هم‌چنین باعث می‌شود هم خودتان و هم سایرینی که  پشت سرتان هستند، سریع‌تر به هواپیمایتان برسید.

برای رعایت احترام پیش از رسیدن به گیت آماده باشید.
برای رعایت احترام پیش از رسیدن به گیت آماده باشید.

دو. با رعایت فاصله‌تان با دیگران به حریم بدن ایشان و خودتان احترام بگذارید:

گاهی جمعیت زیاد مردم در فرودگاه و عجله‌ی آنها برای رسیدن به مقصد باعث بی‌توجهی آنها به حریم دیگران می‌شود. مسافران برای سوار شدن به هواپیما باید در صف‌های مختلفی بایستند. گاهی آنها با بی‌توجهی به دیگران در هنگام ایستادن در این صف‌ها به با دیگران در جلو زدن از این صف‌ها رقابت می‌کنند. به همین دلیل به همدیگر تنه می‌زنند و یا همدیگر را هل می‌دهند. علاوه بر این مسافران به دلیل رعایت نکردن حریم فاصله‌ی خود با دیگران و با بی‌توجهی کیف یا چمدان خود را به دیگران می‌زنند.

احترام حریم بدن دیگران را در صف نگاه دارید.
احترام حریم بدن دیگران را در صف نگاه دارید.

واقعیت این است که در صف ایستادن هم مانند زمان رانندگی است. در هنگام رانندگی باید فاصله‌ی طولی و حریم خودروهای دیگر را رعایت کرد. به همین ترتیب به هنگام ایستادن در صف‌های مختلف نیز باید فاصله را رعایت کرد. علاوه بر این با قرار دادن چمدان‌هایتان به صورت عمودی جای کمتری بگیرید و حریم بدن دیگران را کمتر مخدوش کنید.

سه. با احترام به همسفران خود کمک کنید:

همان زمان که شما مشغول جابجا کردن وسایل شخصی خود هستید، می‌توانید به دیگران نیز کمک کنید. با برداشتن ساک‌ها و چمدان‌های افراد ضعیف و ناتوان جوانمردی خود را نشان می‌دهید. این کار که در خلق و خوی ما ایرانی‌ها ریشه‌ای عمیق دارد، در فرودگاه و هواپیما نیز قابلیت انجام دارد. شما می‌توانید ساک و چمدان سنگین افراد را از ایشان گرفته و روی ترازوی فرودگاه قرار دهید.

با احترام به همسفران خود کمک کنید.
با احترام به همسفران خود کمک کنید.

علاوه بر این زمانی که سوار هواپیما شدید، می‌توانید به این کمک کردن ادامه دهید. پس وسایل و ساک‌های دستی خود را در محفظه‌های بالای کابین قرار ‌دهید. پس از آن این کار را برای همسفران خود نیز انجام دهید.  این کار باعث ایجاد ارتباطی خوب میان شما و همسفرانتان می‌شود. کمک به همسفر شما بهانه‌ی کوچکی است که سفری مطبوع را برای شما به ارمغان می‌آورد.

چهار. در صورت لزوم صندلی‌تان را با اعضای یک خانواده که در یک ردیف نیستند، عوض کنید:

شما به تنهایی سفر می‌کنید؟ شماره صندلی‌تان روی کارت پرواز، در جوار یک خانواده است؟ آیا نشستن شما روی صندلی‌تان اعضای خانواده را از هم دور کرده است؟ پس بدون اینکه کسی از شما تقاضایی کند شما پیشنهاد جابجایی صندلی‌تان را بدهید. به این ترتیب اعضای خانواده می‌توانند کنار یکدیگر قرار بگیرند. این کار عاقلانه و بزرگ‌منشانه‌ای است که همسفران شما آن را فراموش نخواهند کرد. اما این کار را تا زمانی که همه‌ی مسافران هواپیما جاگیر نشده‌اند، انجام ندهید. چرا که جابجایی صندلی‌ها راهروهای تنگ هواپیما را اشغال می‌کند و مانع عبور و مرور سایرین می‌شود. پس صبر کنید تا همگی بر جای خود بنشینند. پس از آن صندلی‌تان را برای نشستن اعضای خانواده در کنار هم خالی کنید.

با احترام صندلی خود را جابجا کرده، اعضای یک خانواده را کنار هم بنشانید.
با احترام صندلی خود را جابجا کرده، اعضای یک خانواده را کنار هم بنشانید.

پنج. محدودیت فضای نشستن خود را در نظر داشته باشید:

نشستن روی صندلی‌های کوچک هواپیما در کنار سایرین آداب خاصی دارد که احترام شما را به دیگران نشان می‌دهد. حفظ فضای شخصی برای شما و پرهیز از تجاوز به حریم دیگران از آداب مهم سفر است.  هم‌چنین اگر شما در صندلی مجاور با راهرو نشسته اید، می‌توانید با بیرون نیاوردن اندامتان از صندلی، فضای راهرو را باز نگه دارید. در این صورت سایر مسافرین قادر خواهند بود که از میان راهروی طولانی و باریک هواپیما عبور کنند. پس محدودیت فضای نشستن را در نظر داشته باشید. روی صندلی خود ولو نشوید. هم‌چنین دست و بخصوص پاهای خود را در عرض صندلی نگه دارید.

با درست نشستن احترام همسفران خود را حفظ کنید.
با درست نشستن احترام همسفران خود را حفظ کنید.

شش. مراقب باشید وسایل شخصی شما به دیگران ضربه نزند یا جای دیگران را تنگ نکند:

به خاطر داشته باشید همان‌طور که شما به فضا و حریم شخصی نیاز دارید، دیگران نیز چنین‌اند. بنابراین هنگام عبور از راهروی هواپیما از ضربه زدن به مسافران دیگر با وسایل خود جلوگیری کنید. با این ادب و احترام خود را به همسفرانتان نشان می‌دهید. ساک‌های دستی و وسایل خود را به گونه‌ای در کمدهای بالا یا زیر پا قرار ندهید که مزاحم دیگران باشد.

درست قرار دادن وسایل شخصی احترام به همسفران است.
درست قرار دادن وسایل شخصی احترام به همسفران است.

هفت. با احتیاط و احترام باب گفتگو با سایرین را باز کنید:

شاید برای شما مکالمه با غریبه‌ها در طول زمان پرواز جذاب باشد. این کار در عین برقراری روابط عمومی، مسیر را برای شما کوتاه می‌کند. به این ترتیب حوصله‌ی شما در طول سفر سر نخواهد رفت. اما برای همه این‌گونه نیست. شاید همسفر صندلی کناری شما علاقه‌ای به گفتگو نداشته باشد. بنابراین اگر قصد دارید یخ میان خودتان و او را بشکنید، به تمایل او نیز توجه کنید. گاهی همسفر شما با پرهیز از برقراری تماس چشمی به شما گوشزد می‌کند که قصد برقراری ارتباط ندارد. گاهی نیز با دادن پاسخ‌های کوتاه و یا لبخند زدن به پرسش‌های شما منظورش را می‌رساند. زمانی هم هست که گفتگوی شما با همسفرتان حریم خصوصی او مانند گوش دادن به موسیقی را بر هم می‌زند.

هنگام برقراری ارتباط به حریم خصوصی دیگران احترام بگذارید.
هنگام برقراری ارتباط به حریم خصوصی دیگران احترام بگذارید.

بنابراین پیام‌های رفتاری دیگران را در مورد برقرار کردن یا نکردن ارتباط دریافت کنید و با شخص مناسب به گفتگو بنشینید. اگر کسی هدفون بر گوش دارید یا فیلم می‌بیند، خلوتش را بر هم نزنید. هم‌چنین در صورتی که باب گفتگو باز شد با صدای ملایم سخن بگویید. با این کار به سایر همسفران خود که در صندلی‌های مجاور شما نشسته‌اند، احترام گذاشته‌اید.

هشت. از آوردن غذاهای بودار به داخل هواپیما بپرهیزید:

غذاهای هواپیما را دوست ندارید؟ غذاها به آن اندازه نیستند که شما را سیر کند؟ برای سفرتان میان وعده به همراه می‌آورید؟ بسیار خب! اما حواستان باشد غذاهایی که به همراه دارید بوی تندی نداشته باشند. چون همسفران شما نباید به خاطر بوی غذای شما آزار ببینند. بنابراین سعی کنید میان وعده‌های سبک به همراه ببرید. یا خوراکی‌هایی که بوی زیادی نداشته باشند. به این ترتیب شما به عنوان یک مسافر با رفتار برازنده شناخته خواهید شد.

برای احترام به همسفرانتان غذاهای بودار را داخل هواپیما نیاورید.
برای احترام به همسفرانتان غذاهای بودار را داخل هواپیما نیاورید.

نُه. با خوابیدن خود مزاحم دیگران نشوید:

خوابیدن در هواپیما باید با احترام به محیط اطراف و مسافران دیگر انجام گیرد. شما فقط می‌توانید صندلی خود را در حالت درازکش قرار دهید. یا در صورت لزوم میز جلوی خود را باز کنید و سرتان را روی آن بگذارید. برای رعایت احترام همسفرانتان هنگام درازکش کردن صندلی با مسافر پشتی هماهنگ شوید.

هنگام خوابیدن به همسفرانتان احترام بگذارید.
هنگام خوابیدن به همسفرانتان احترام بگذارید.

اگر جای مسافر پشت سر شما خیلی تنگ می‌شود، از عقب دادن صندلی خود بپرهیزید. توجه داشته باشید نباید پاهای خود را به گونه‌ای دراز کنید که به مسافر صندلی جلویی برخورد کند. داشتن بالش مسافرتی وسیله‌ای است که باعث می‌شود شما با راحتی بیشتری بخوابید. حواستان باشد که اگر خر و پف می‌کنید، از وسایلی که از این کار جلوگیری می‌کنند استفاده کنید.

ده. برای رعایت احترام خود و سایرین با آرامش از هواپیما خارج شوید:

هنگامی که هواپیما بر زمین نشست، برخی از مسافرین شبیه به بچه مدرسه‌ای ها می‌شوند. آنها به قدری برای پیاده شدن عجله دارند که انگار زنگ تعطیلی مدرسه به صدا درآمده است. سعی کنید از این دسته از افراد نباشید. همان‌طور که هنگام سوار شدن به همسفرانتان کمک کردید، به هنگام پیاده شدن نیز این کار را انجام دهید. علاوه بر این از تیم پرواز و مهمانداران تشکر کنید. در نهایت آرامش و با طمأنینه از هواپیما خارج شوید و احترام همسفرانتان را حفظ کنید.

تراولچی در نهایت احترام آرزوی سفری خوش را برای شما می‌نماید.

با احترام و آرامش از هواپیما خارج شوید.
با احترام و آرامش از هواپیما خارج شوید.
شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917