sibche-blue-logo

آلرژی یا حساسیت چیست؟

و چه طور آن در سفر را کنترل کنیم؟

آلرژی

 

آلرژی یا حساسیت بیماری هم عجیب و هم جالبی ست. برخی میگویند درمان قطعی ندارد و برخی دیگر معتقداند میتوان با درمان های آن را کنترل کرد. اما بالاخص در خصوص سفر و نحوه مدارا با آلرژی در آن، بایستی قبل از هرچیز در ابتدا به تعریف حساسیت ژی و انوع حساسیت بپردازیم. پس از معرفی انواع آن میتوان یک به یک روی آنها متمرکز شد و دید کدام یک در مورد ما و یا همسفرانمان وضعیت حاد تری را میسازد. ممکن است حساسیت شما فصلی باشد و یا غذایی. ممکن است به حیوانات حساسیت داشته باشید و یا حتی به نور خورشید!

در ابتدا یک به یک به معرفی انواع آلرژی و ارائه آماری در خصوص آن میپردازیم و در قسمت پایانی راهکارهایی را مطرح میکنیم که میتوان با آن از طریق آگاهی و مدارا، آلرژی را تا حد زیادی کنترل کرد.

 

آلرژی چیست؟

آلرژی یا حساسیت در واقع نشان دهنده این است که سیستم ایمنی بدن شما مقداری بیش از حد معمول به محیط حساس است! در واقع درست مثل این است که شما دزدگیر ماشین را در حالتی حساس بگذارید. آن وقت هر پرنده و چرنده ای که از کنار ماشین شما عبور کند به نوعی سر و صدای ماشین شما را درمیاورد. حساسیت هم علاوه بر اینکه انواع مختلفی دارد، سر و صداهای مختلفی هم تولید میکند! برای مثال ممکن است ری اکشن بدن شما نسبت به حساسیت، عطسه های طولانی و یا سرخ شدن قسمتی از پوست باشد. همچنین ممکن است چشمان شما در اثر تحریک محیطی قرمز شوند و یا تغییراتی در تن صدای شما بوجود آید!

آلرژی

 

همه اینها از عواقب آلرژی ست و اگر یخواهید بپرسید چه چیزهایی مسبب این حساسیت هستند بایستی این طور گفت: در واقع عوامل حساسیت زا در کل به دو دسته تبدیل میشوند. اول عوامل آلرژی زای غذایی ست و سپس علائم آلرژی زای محیطی. طبق آمار رسمی چیزی در حدود 60 میلیون آمریکایی به نوعی درگیر آلرژی هستند و در این بین چیزی در حدود 40 درصد از محیط پیرامون بچه ها در حین فعالیت آلوده به عوامل حساسیت زاست.

 

آلرژی محیطی

عوامل حساسیت زای محیطی بیشتر صورت کلی دارد و شاید پرداخت به جزئیات آن و زیر مجموعه هرکدام از این عوامل در اینجا لازم نباشد. کائوچو، گرده افشانی گیاهان، کپک، خز حیوانات، نیش زنبور، گرد و غبار، دود تنباکو و آلودگی در معنای کلی میتوانند از عوامل حساسیت زای محیطی باشند. اما اگر بخواهید بدانید کدام یک از این عوامل بیشترین سهم را در ایجاد حساسیت محیطی دارند بایستی گفت گرده افشانی، دود و کپک.

آلرژی

 

گرده افشانی معمولا در اوخر بهار آغاز میشود(برای مناطق جنوبی) و در خصوص منطق شمالی با گرمتر شدن هوا گیاهان شروع به گرده افشانی میکنند. از عوامل این نو آلرژی میتوان به عطسه، خارش پوست، آب انداختن چشم ها و سرفه کردن اشاره کرد.

دود را میتوان عمال بعدی در ایجاد آلرژی محیطی در نظر گرفت. معمولا این آلرژی شایع نیست و عوامل آن دودهایی هستند که در هوا متساعد شده اند. برای مثال دود حاصل از آتش روشن کردن و یا دود اگزوز یک اتوموبیل. همچنین دود حاصل از سیگار هم میتواند بر کسانی که نسبت به آن آلرژی دارند تاثیر فوری بگذارد. از علائم این آلرژی معمولا میتوان به عطسه، سرفه و آب انداختن و قرمز شدن چشم ها اشاره کرد.

کپک ها را میتوان همیشه و همه جا پیدا کرد. آنها به صورت قارچهای بسیار ریز و میکروسکوپی هستند که ساقه و یا ریشه ای ندارند. همچنین کپکها دارای مزه یا بوی خاصی نیستند و به دلیل ریز بودن میتوانند بلافاصله وارد مجرای تنفسی شده و آن را تحت تاثیر قرار دهند. همانند دیگر آلرژی های محیطی، میتوان گفت آلرژی به کپک ها هم عوارضی مثل سرفه و عطسه و قرمزی و آب انداختن چشم ها را در پی دارد.

 

آلرژی غذایی

شاید باور کردنی نباشد اما 15 میلیون آمریکایی حساسیت غذایی دارند و این یک مساله جدی در سیستم درمانی این کشور است. در میان انواع غذاها هشت غذا بیشترین علت آلرژی در جهان گزارش شده است. شیر، تخم مرغ، بادام، آجیل ها، لوبیا، گندم، ماهی و میگو! اینها لیست سیاه موارد حساسیت زا در میان مردم جهان است که هر سه دقیقه یک نفر را بابت آلرژی روانه بیمارستان میکند! تعداد افرادی که از حساسیت غذایی رنج میبرند بین سالهای 1997 تا 2011 چیزی در حدود پنجاه درصد افزایش پیدا کرده است و هم اکنون از میان هر 13 کودک یکی نسبت به عوامل حساسیت زا حساس است. تا این لحظه انواع آلرژی ها راه چاره ای نداشته اند اما دانشمندان در تلاشند تا با مطالعه بر روی موارد مختلف این بیماری راه های از بین بردن این حساسیت در بدن انسان و در واقع پیشگیری از این حساسیت را کشف کنند.

 

از جمله عوارض آلرژی غذایی میتوان به مواردی اشاره کرد که تا حدی با آلرژی محیطی اشتراک دارند. درد قفسه سینه و مشکل در تنفس، قرمز شدن گونه ها، مشکل در قورت دادن غذا، کوتاه و بریده بریده شدن تنفس، احساس ترس لحظه ای و در مواقعی نبض ضعیف. در خصوص حساسیت غذایی ممکن است بتوانید با جمله هایی از این جنس از طرف کودکان متوجه شوید که ممکن است واکنش آلرژیکی نسبت به آن داشته باشند:

  • این غذا زیادی تند است
  • زبانم میسوزد(و یا داغ شده است)
  • انگار چیزی زبانم را گزیده است
  • زبانم میخارد یا اینکه دهانم مزه بانمکی میدهد.
  • انگار یه غورباقه تو گلومه

بسیار خب، تا اینجای کار در خصوص انواع آلرژی صحبت کردیم، از آنجا که هدف ما در تراولچی ارائه راه حل هایی برای تجربه سفری بهتر است، در ادامه به شرح این میپردازیم که بایستی در سفر چه نکاتی را در خصوص موارد حساسیت زا رعایت کرد. همچنین اگر خودمان و یا کودک ما دچار این حساسیت شد بایستی چه کار کرد؟

 

سابقه آلرژی دارید؟

این نکته ایست که شما بهتر از هرکس دیگری میدانید. پس بهتر است در خصوص اینکه چه حساسیتی دارید و در صورت اوج گرفتن آن بایستی چکار کرد اطلاع کافی داشته باشید. شما بایستی نام و نوع حساسیت خود را به زبان کشوری که به آن سفر میکنید بر روی یک برگه و یا در موبایل خود به همراه داشته باشید. اینکار دو دلیل دارد، اول اینکه ممکن است شما در اثر تشخیص اشتباه دچار دردسر بدی شوید و دوم اینکه در بعضی موارد حساسیت غذایی شما قادر به حرف زدن نیستید و در واقع توضیح اینکه از چه چیزی رنج میبرید بسیار دشوار است.

 

همچنین قبل از سفر در خصوص جایی که به آن سفر میکنید کمی در این خصوص تحقیق کنید. خصوصا اگر سابقه حساسیت دارید بایستی بدانید مقصد شما از لحاظ تنوع گیاهی و یا شرایط فصلی در چه وضعی قرار دارد و چقدر میتواند ریسک ایجاد حساسیت برای شما را افزایش دهد. پس بهتر است در صورتی که احتمال این اتفاق را میدهید مدارک پزشکی خود و یا کپی و اسکنی از آن را به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم تشخیص بیماری شما زمان کمتری ببرد.

 

در سفر با ماشین

آلرژی

 

در سفر با ماشین شخصی یا هر اتوموبیل دیگری بهتر است به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای رانندگی به دور از تاثیرات دود و آلودگی ساعات ابتدایی صبح و ساعات انتهایی روز است. در واقع هدف رانندگی در ساعت هایی ست که ترافیک کمتر موجب کمتر آلوده شدن هوا میشود. همچنین بهتر است در شرایطی که احساس میکنید هوای بیرون چندان مناسب نیست بجای بازگذاشتن پنجره های ماشین، از کولر و یا دریچه های هوا که مجهز به فیلتر هستند استفاده کنید.

 

در سفر با هواپیما

از قطره و یا اسپری های مخاط آور در صورت خشک بودن هوای کابین استفاده کنید. در واقع خشک بودن مجرای بینی شما باعث میشود گرد و غبار محیط به راحتی در مسیر تنفسی شما قرار بگیرند و آن را تحریک کنند. همچنین میتوانید از دریچه های کولر و هوای بالای سرتان جهت کمتر کردن غلظت گرد و غبار اطراف استفاده کنید.

 

زمانی که در هتل هستید

قبل از رزور کردن بلیط به چند نکته دقت کنید. اول اینکه بعضی هتل ها در خارج از کشور به اصطلاح Pet-Friendly هستند. به ای معنی که تا دلتان بخواهد آنجا حیوان خانگی همراه با مسافران وجود دارد. بنابراین بهتر است در این خصوص دقت کنید. همچنین بعضی از هتل ها و یا اغلب هاستل ها به طور کامل Free Smoke و یا سیگار آزاد هستند. این مورد هم میتواند برای کسانی که حساسیت محیطی دارند بسیار محرک و منفی باشد.

آلرژی

 

همچنین در خصوص روزو هتل بهتر است از آنها بخواهید یک اتاق روبه آفتاب و خشک و ترجیحا به دور از استخر به شما بدهند. در مورد آپارتمان ها و یا خانه های اجاره ای از آنها بپرسید هرچند وقت یکبار آنجا را برای مسافران جدید تمیز میکنند و اگر نسبت به این مورد حساس نیستند بخواهید تا قبل از ورد شما حتما یکبار آنجا را نظافت کنند.(مثلا ممکن است مهمان قبلی حیوان خانگی به همراه داشته است)

 

در زمان گشت و گذار

در زمان گشت و گذار پیش از هر زمان دیگری بایستی مراقب این حساسیت باشید. بد نیست چند قرص آنتی هیستامین به همراه داشته باشید و در مواقع لزوم از شروع یک موقعیت آلرژیک پیشگیری کنید. البته به خاطر داشته باشید که بهتر از هر چیزی این است که شما تلاش کنید تا خود را در شرایطی که میتواند منجر به حمله آلرژیک شود قرار ندهید. مثلا اگر به جایی گرمتر از کشور و یا منطقه ای که هستید سفر میکنید بد نیست از دوست و یا آشنایی در خصوص شرایط آب و هوایی آنجا پرس جو کنید. امروزه میتوان از طریق اینترنت اطلاعات زیادی در خصوص جاهای مختلف دنیا را به راحتی بدست آورد.

اگر به قدم زنی در کنار ساحل و یا یک کوه پیمایی در ارتفاعات و یا جنگل میروید بهتر است حتما همراه خود ماسک و موادی که دافع حشرات هستند را داشته باشید. فرض کنید شما نسبت به گزش حشرات حساسیت شدیدی دارید، در این مورد بهتر است اغلب موارد وقتی در جنگل و یا کنار رودخانه و ساحل هستید بدن شما تا حد زیادی پوشیده باشد.

 

آلرژی هرچند که در دسته بیماری ها قرار میگیرد، اما چندان نگران کننده و دلهره آور نیست. همچنین درمان مشخصی هم تا کنون برای آن یافت نشده است. پس خیلی ساده، بهتر است پیشگیری را اولویت اول کسانی قرار دهیم که یا خود آلرژی دارند و یا فردی از همراهانشان. از یاد نبرید علی رقم همه مسائل، سفر میتواند با رعایت نکات ساده و کاربردی همواره دلچسب و خاطره انگیز باشد.

شماره تلگرام پشتیبانی
09339814917